23 lipca 2015

miejsce: Klub Delta

19:00 ? Jasminum
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem: Jan Jakub Kolski

Jasminum
scen. i reż. – Jan Jakub Kolski
wyst. – Janusz Gaajos, Grażyna Błęcka-Kolska, Adam Ferency
prod. Polska 2006 r.
Czas – 103min.

Rozgrywające się współcześnie „Jasminum” (to łacińska nazwa jaśminu) opowiada historię małej społeczności mnisiej. Klasztor kamedułów, w którym rozgrywa się akcja filmu, nie różniłby się od innych gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników pachnie w szczególny sposób. Jeden pachnie czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą. Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów…

 

Po filmie spotkanie z gościem.

Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. Jeden z najoryginalniejszych twórców w polskim kinie, charakteryzujący się osobliwym, autorskim stylem. Reżyser m.in. „Jańcio Wodnik” (1993), „Grający z talerza” (1995), „Szabla od komendanta”(1996), „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006), „Afonia ipszczoły” (2009), czy „Wenecja” (2010).
Filmy Kolskiego zdobyły ponad sto nagród na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, jego utwory pokazywane były na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Tokio ?  1995 roku ?Grający z talerza? został zdobywcą Nagrody Specjalnej Jury. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.