25 lipca 2014

21:30 – Plaża nad jeziorem

Pokaz filmu ?W drodze? oraz spotkanie na plaży z reż. Leszkiem Dawidem.

„W drodze”

Scen. i reż.: Leszek Dawid
Prod. Polska, 2010
dokumentalny, barwny
czas: 43 min.

Zapis podróży po Polsce, którą reżyser – kierowca odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Tak jak za szybą zmieniają się krajobraz i pory roku, tak w samochodzie zmieniają się pasażerowie. Każdy z nich ma swoją własną historię – niektórzy przy tym są bardziej wylewni, inni wolą pozostać tajemniczy. Bohaterowie, dzieląc się swoimi radościami, smutkami, refleksjami, sprawiają, że ten dokument drogi to symboliczny obraz współczesnej Polski widzianej oczyma jej obywateli. Film ?W drodze? został m.in. nagrodzony Dyplomem Honorowym na Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi.

Leszek Dawid – Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W 2004 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki za etiudę ?Bar na Victorii?.  Reżyser i scenarzysta, twórca głośnych filmów ?KI? oraz ?Jesteś Bogiem?. Za ?KI? Leszek Dawid otrzymał min. nagrodę główną Festiwalu ?KinoPolska? oraz Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OffPlus Camera. Film o Paktofonice – ?Jesteś Bogiem? obejrzało w kinach ponad milion widzów, bijąc rekordy frekwencji. Film został nagrodzony min. na Festiwalu w Gdyni ? zdobył nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film, otrzymał również Orła w kategorii nagroda publiczności. W Czerwcu 2014 spektakl telewizyjny ?Skutki uboczne? w reżyserii Leszka Dawida zdobył Grand Prix XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.
Jest wykładowcą łódzkiej Szkoły Filmowej i programu Script w Szkole Wajdy oraz wykładowcą na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

22:30 ? Plaża nad jeziorem

Bodo Kox (reż.) – spotkanie na plaży

Bodo Kox – reżyseria i scenariusz. Rocznik ?77. Wrocławianin. Silnie kojarzony z nurtem kina niezależnego, który reprezentują wszystkie jego dotychczasowe filmy. Wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach kina niezależnego. Posiada również doświadczenie jako aktor. Wyróżniony za role w głośnych filmach ?offowych? takich jak ?Krew z nosa? czy ?Ugór?. Obecnie student reżyserii studiów magisterskich w PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent kursu fabularnego ?Studio Prób? w Szkole Wajdy. ?Dziewczyna z szafy? jest jego kinowym debiutem.

22:45 ? Dziewczyna z szafy ? projekcja filmu
(fot. Anna Rzepka)

Reżyseria i scenariusz ? Bodo Kox
Zdjęcia ? Arkadiusz Tomiak
Montaż ? Milenia Fiedler
Muzyka ? Joanna Halszka Sokołowska, Filip Zawada
Obsada:
Tomek ? Wojciech Mecwaldowski
Magda ? Magdalena Różańska
Jacek ? Piotr  Głowacki
Dzielnicowy Krzysztof ? Eryk Lubos
Kwiatkowska ? Teresa Sawicka
Anna ? Magdalena Popławska
Weronika ? Marcela Stańsko
Aga ? Olga Bołądź
Aktorka ? Edyta Olszówka
Pan Andrzej/Pijak ? Sebastian Stankiewicz
Ekspedientka ? Magdalena Woźniak

Debiut kinowy cenionego twórcy niezależnego Bodo Koxa, okrzyknięty przez media jedną z najoryginalniejszych i najlepszych polskich produkcji ostatnich lat. Z wybitną kreacją Wojciecha Mecwaldowskiego, porównywaną do roli Dustina Hoffmana w ?Rain Man?.
Wzruszająca, a równocześnie pełna humoru, historia dwóch braci – Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w ?80 milionach? Piotr Głowacki) i Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski). Życie Tomka zmieni się za sprawą Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej) – dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie. Dopóki się nie spotkali?
Barwny korowód postaci drugoplanowych ?Dziewczyny z szafy? tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicki i Eryk Lubos oraz – w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka – gwiazda przebojowych ?Skrzydlatych świń? Olga Bołądź i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Popławska (?Zero?, ?Lęk wysokości?). Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński (?Kobieta w Berlinie?, ?Ogniem i mieczem?) i trzykrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak (?Obława, ?Sęp?). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

?Chciałem zrobić film, który miałby jakąś wartość, traktujący o czymś ważnym i poważnym, ale rozcieńczony humorem, bo uważam, że poczucie humoru jest w życiu najważniejsze. Wolę się śmiać niż smucić, ale lubię też filmy, które zmuszają do refleksji. Chciałem dać ludziom coś pozytywnego. Wiem że Kosmos mi to odda.?
Bodo Kox

?Dziewczyna z szafy? jest jednym z najbardziej barwnych filmów, jakie powstały w ostatnich latach w polskim kinie. Nasycony zarówno mądrą treścią, jak i pięknym obrazem oraz muzyką. Ktoś może powiedzieć, że to film o miłości, ktoś inny, że o samotności, a dla mnie jest to film o wyobraźni. O tym, co siedzi w naszych głowach, ale nie możemy o tym mówić, bo czasami nie wypada, albo się boimy. Z Bodo Koxem przyjaźnię się od lat i wiem, że jest to totalny freak, a zarazem geniusz filmowy. Dokładnie wie, czego chce i nie boi się o tym mówić i pisać. Nie tylko wierzył, że ten film powstanie, on to po prostu wiedział.?
Wojciech Mecwaldowski

?Największą zaletą ?Dziewczyny z szafy? jest to, że to film dla szerokiej publiczności kin. To zarazem komedia i dramat, przez swoją fantazyjność jak najbardziej dopasowany do współczesnej wyobraźni. Długo czekaliśmy na tak ?normalny? film, który traktuje widza poważnie i rozmawia z nim inteligentnie, daje się pośmiać i wzruszyć. Bodo ma dystans, który nie oddziela cię od istoty rzeczywistości, ale powoduje, że widzisz w niej śmieszność, i to wzrusza.?
Piotr Głowacki

?Film „Dziewczyna z Szafy” to piękna historia o braterskiej miłości. Piękny scenariusz, bardzo długo i pieczołowicie pieszczony. I dopieszczony – co widać na ekranie. Kocham ten rodzaj inności, jaki posiadają bohaterowie tego filmu. Bardzo mocno walczą o to, żeby zachować swój rdzeń indywidualności. Tego filmu nie powinno się oceniać, powinno się go przeżyć. Trzymam kciuki, powodzenia ? taki debiut rzadko się zdarza!?
Eryk Lubos

00:15 ? zakończenie