25 lipca 2016

miejsce – Klub Delta
19:00 ?  pokaz filmu Baby Bump oraz spotkanie z Kubą Czekajem (reż.) i Adamem Palentą (zdj.)

Baby bump

scen. i reż.: Kuba Czekaj
zdj.: Adam Palenta
wyst.: Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Caryl Swift
prod.: Polska 2015
czas.: 90 min.

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięta buźka z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka? A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Szalona historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.
?Baby Bump? to nagrodzony na festiwalu w Wenecji najmocniejszy, polski debiut ostatnich lat. Zdaniem amerykańskiej krytyki ?niesamowite połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya?. ?Przekraczający granice kina niezwykły filmowy komiks?. Dziki, punkowy, niepoprawny!
Laureat Biennale College Cinema .Wyróżnienie Jury Queer Lion Award Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyróżnienie Specjalne Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla Agnieszki Podsiadlik. Nominacja do Paszportu Polityki dla Kuby Czekaja.
Kuba Czekaj: Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej ? z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji ? okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. ?Baby Bump? to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. ?Baby Bump? też nie.

spotkanie: Kuba Czekaj i Adam Palenta

Kuba Czekaj – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011). Uhonorowany ?Talentem Trójki? ? przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, nagrodą ?Warto? ? przyznawaną przez Gazetę Wyborczą oraz ?Gwarancją Kultury’? ? przyznawaną przez TVP Kultura. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: ?Ciemnego pokoju nie trzeba się bać? i ?Twist & Blood?. Finalista programu Biennale Collage Cinema 2015, odbywającego się w ramach weneckiego Biennale. Twórca filmowego dyptyku ? filmów fabularnych: ?Baby Bump? oraz ?Królewicz Olch?.

Adam Palenta – operator, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu S?la?skiego, Akademii Sztuk Pie?knych w Poznaniu oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Zdobywca wielu wyróżnień i nagród, m.in. za zdjęcia do filmu krótkometrażowego ?Ciemnego pokoju nie trzeba się bać? Kuby Czekaja. Jako reżyser zrealizował m. in. film dokumentalny ?Życie stylem dowolnym?, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu Pierwszy Dokument.