26 lipca 2014

18:00 ? Klub Delta

Biegnij, chłopcze, biegnij (reż. Pepe Danquart) ? pokaz filmu oraz spotkanie w Klubie Delta z odtwórcami głównych ról  Srulika/Jurka Staniaka: Andrzejem Tkaczem i Kamilem Tkaczem

„Biegnij, chłopcze, biegnij”
Reżyseria ? Pepe Danquart
Scenariusz ? Heinrich Hadding (na podstawie książki Uri Orleva)
Zdjęcia ? Daniel Gottschalk
Montaż ? Richard Marizy
Muzyka ? Stéphane Moucha

obsada:
Srulik/Jurek Staniak ? Andrzej Tkacz i Kamil Tkacz
Hersch Fridman ? Zbigniew Zamachowski
Riwa Fridman ? Katarzyna Bargiełowska
Magda Jańczyk ? Elisabeth Duda
Kowalska ? Izabela Kuna
Kowalski ? Przemysław Sadowski
Mateusz Wróbel ? Mirosław Baka
Mania Wróbel ? Grażyna Błęcka-Kolska
Ewa Staniak ? Grażyna Szapołowska
Dr Żurawski ? Olgierd Łukaszewicz
gat. dramat, wojenny
prod. Francja, Niemcy, Polska 2013
czas: 1.48 min.

O FILMIE:
Niesamowita i wzruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara Pepe Danquart.
W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, Kamil Tkacz, którego debiut w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym ?Chce się żyć? Macieja Pieprzycy zachwycił cały świat. ?Biegnij, chłopcze, biegnij? to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva.

Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elisabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość ? osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

?Biegnij, chłopcze, biegnij? był filmem otwarcia 23. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Cottbus, gdzie został nagrodzony trwającymi 15 minut owacjami na stojąco i Nagrodą Publiczności.

FILM OPARTY NA PRAWDZIWEJ HISTORII:
Film ?Biegnij, chłopcze, biegnij? opowiada historię ośmioletniego chłopca, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta w trakcie jego likwidacji w 1942 roku. Przez trzy kolejne lata wojny ukrywa się w lasach i podwarszawskich wsiach, ścigany
i prześladowany, doświadczając pomocy, jak również zdrady. Uczy się, jak przetrwać
w lesie i przeżyć poza domem. Mały chłopiec, którego instynkt przetrwania opiera się głodowi i chorobom, musi także krok po kroku wyzbyć się swojej żydowskiej tożsamości.

Ciężkie losy małego chłopca pośród okropieństw wojny są tak nieprawdopodobne, że ciężko uwierzyć w to, że naprawdę miały miejsce. Jednak jest to prawda. Chłopiec  przeżył dzięki swojej sile przetrwania i pomocy ludzi, których spotykał na swej drodze. Wsparcie opiekunek w sierocińcu, do którego trafił po wojnie,  pozwoliło mu odzyskać własne dziedzictwo.

Yoram Fridman jest obecnie starszym panem, mieszka w Izraelu i chętnie opowiada swoją historię. Jego losy opisał w swojej wzruszającej książce Uri Orlev.

Film ?Biegnij, chłopcze, biegnij? opowiada autentyczną, przejmującą historię, która  nie jest pesymistyczna. Historię Srulika / Jurka / Yorama Fridmana ? o sile, nadziei i odwadze.

W SPOTKANIU WEZMĄ UDZIAŁ:

Andrzej Tkacz i Kamil Tkacz – urodzili się w listopadzie 2001 roku. Od małego przejawiali zainteresowanie sztuką teatralną i brali udział we wszystkich przedszkolnych i szkolnych przedstawieniach.
W 2012 roku Kamil wygrał casting i został wybrany do roli małego Mateusza w filmie ?Chce się żyć? w reżyserii Macieja Pieprzycy (Srebrne Lwy i Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Grand Prix i Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na Montréal World Film Festival).
Dwa miesiące później Andrzej wygrał casting i został wybrany do głównej roli w filmie niemieckiego reżysera, laureata Oscara, Pepe Danquarta, pt. ?Biegnij chłopcze, biegnij? (Lauf Junge, lauf). Reżyser postanowił skorzystać także z talentu brata bliźniaka i chłopcy zagrali rolę Srulika/Jurka wspólnie. Film został po raz pierwszy pokazany na otwarciu Festiwalu w Cottbus w listopadzie 2013 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 8 stycznia 2014 roku, a do kin film trafił 10 stycznia 2014 roku.

 

21:30 – Plaża nad jeziorem

 

Yach Paszkiewicz ? ?Co się dzieje z polskim teledyskiem? – spotkanie na plaży

Yach Paszkiewicz jest twórcą filmowym, producentem telewizyjnym i animatorem. W świecie muzycznym znany jest ze swojej pracy nad teledyskami dla najbardziej znanych artystów i zespołów polskiej sceny takich jak: Kult, Kazik Staszewski, De Mono, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabów, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski i wielu innych. Dzięki nietuzinkowemu i twórczemu podejściu, a także liczbie przeszło czterystu wykonanych teledysków, nazywany jest często ?ojcem polskiego wideoklipu?. Yach Paszkiewicz jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, który po raz pierwszy odbył się w 1989 roku.

Od 23 lat organizuję Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film.
To długa historia, ale na pokazie w Szczecinie chce pokazać co się dzieje z polskim teledyskiem w ostatnich latach. To jakieś już piąte pokolenie młodych twórców, którzy jak kolejna fala pojawiają się w tej dziedzinie twórczości. Polski wideoklip to potężna siła, którą tworzą tacy artyści jak Krzysztof Skonieczny, Florian Malak, Dawid Krępski. To obszar wciąż dynamicznie rozwijającej się części polskiej kultury. Chciałbym o tym powiedzieć i zilustrować najlepszymi pracami ostatnich lat.
Yach Paszkiewicz

 

22:30 ? Kamil Tkacz ? spotkanie na plaży z odtwórcą roli młodego Mateusza w filmie ?Chce się żyć?.

Kamil Tkacz ? Urodził się w listopadzie 2001 roku jako młodszy bliźniak. Od małego przejawiał zainteresowanie sztuką teatralną i brał udział we wszystkich przedszkolnych i szkolnych przedstawieniach. W 2012 roku zagrał rolę młodego Mateusza w filmie ?Chce się żyć? w reżyserii Macieja Pieprzycy (jego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w ?Co gryzie Gilberta Grape’a?), a dwa miesiące później ? razem z bratem bliźniakiem, Andrzejem ? główną rolę w filmie niemieckiego laureata Oskara, Pepe Danquarta, ?Run boy, run?.

22:40 ? Chce się żyć

Scenariusz i reżyseria – Maciej Pieprzyca
Zdjęcia – Paweł Dyllus
Montaż – Krzysztof Szpetmański
Muzyka – Bartosz Chajdecki
Obsada:
Mateusz  ?  Dawid Ogrodnik
Mateusz w dzieciństwie ? Kamil Tkacz
Matka Mateusza ? Dorota Kolak
Ojciec Mateusza ? Arkadiusz Jakubik
Jola, nauczycielka języka Blissa ? Anna Nehrebecka
Magda ? Katarzyna Zawadzka

O FILMIE:
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza (Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik), który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z ?Jesteś Bogiem? Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa (?Moja lewa stopa?), Javiera Bardema (?W stronę morza?), Mathieu Almarica (?Motyl i skafander?) i Francoisa Cluzeta (?Nietykalni?).
Nieletniego Mateusza zagrał fenomenalnie uzdolniony debiutant Kamil Tkacz, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w ?Co gryzie Gilberta Grape’a?.
Film ?Chce się żyć? zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu oraz Srebrne Lwy, Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Kiedy Mateusz (Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za ?roślinę?. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela ? mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

W doborowej obsadzie filmu Macieja Pieprzycy, obok laureata Festiwalu w Gdyni Dawida Ogrodnika, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł Arkadiusz Jakubik (?Drogówka?), laureaci Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – Dorota Kolak (?Jestem twój?), Katarzyna Zawadzka (?W imieniu diabła?) i Janusz Chabior (?Made in Poland?) oraz utalentowane aktorki młodego pokolenia – Anna Karczmarczyk (?Galerianki?) i Helena Sujecka (?Yuma?).

Upośledzenie umysłowe? A może tylko problem z komunikacją? Ten dylemat zaciążył nad losem głównego bohatera filmu ?Chce się żyć?. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Mateusza, chłopaka z porażeniem mózgowym.
Mimo poważnej tematyki ?Chce się żyć? jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.
Maciej Pieprzyca, reżyser

 

00:30 ? Noche de Cuba

Nocna impreza taneczna w rytmach latynoamerykańskich i afro kubańskich, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów.

03:00 ? zakończenie