26 lipca 2015

miejsce: Hangar jachtowy na przystani Camping Marina

15:00 ? Sen o Warszawie
projekcja filmu oraz spotkanie z gościem ? Tadeusz Skliński

scen.: Krzysztof Magowski
wyst.: Czesław Niemen
gat.: biograficzny, dokumentalny
prod.: Polska 2014
czas: 105 min

„Sen o Warszawie? w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni ? w sumie ponad 50 osób ? a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.
Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika ?Polityka? na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: ?Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni??). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie ? własną młodość.
Po projekcji spotkanie z gościem ? Tadeusz Skliński

Tadeusz Skliński ? Niemenolog, współrealizatora filmu „Sen o Warszawie”. Właściciel największej w Polsce kolekcji artefaktów poświeconych Czesławowi Niemenowi.

17:30 ? Kępisty Quartet ? koncert

Julia Kepisty – wokal
Maria Kępisty – wibrafon
Paweł Rozmarynowski – bas, kontrabas, fletnia pana
Tomasz Nawrocki – perkusja, instr. perkusyjne

Kępisty Quartet to zespół, którego duszą jest siostrzana więź. Zażyłość między dziewczętami przełożyła się również na sferę twórczą i doprowadziła do muzycznego kompromisu, a nawet podziału ról. Julia, młodsza z sióstr, odpowiedzialna jest za pisanie tekstów, śpiewanie i sporadyczną grę na wiolonczeli, Maria natomiast jest sercem harmonicznym zespołu. Siostry są liderkami, bazę rytmiczną tworzą zaś basista ? Paweł Rozmarynowski i perkusista ? Tomek Nawrocki.
Wśród instrumentów, po które sięgają, jeden powoduje wiele dyskusji. Drobna blondyneczka, jaką jest Maria, wygląda co najmniej intrygująco za wielką metalową instalacją, jaką jest wibrafon. Jest to rzadko spotykany instrument kojarzony przede wszystkim z jazzem i? mężczyznami. Nic więc dziwnego, że ten magicznie brzmiący instrument stał się pewnego rodzaju wizytówką brzmieniową zespołu, a Maria ? pionierką wykorzystania go w takim gatunku muzyki, który jest połączeniem piosenki autorskiej, aktorskiej, smooth jazzu, popu, muzyki elektronicznej, a nawet folku. Jej młodsza siostra, wokalistka, zasłynęła już z charakterystycznej, niezwykle ujmującącej szczerością i poczuciem humoru konferansjerki.
Kępisty Quartet nie istniałby bez równowagi, jaką wprowadza do ich muzyki obecność chromosomów XY. Odpowiedzialni za fason aranżacyjny, Paweł i Tomek, zawsze w porę dorzucą swoje trzy grosze do kompozycji, nim oficjalnie zostanie okrzyknięta pomyłką. Ta czwórka bawi się konwencją, igra z formą. Pragną uwolnić się od wszelkich etykiet. Zespół sióstr Kępisty to nijak nie dający się zaszufladkować twórczy eksperyment.

19:00 ? zakończenie