28 lipca 2013

Ostatni dzień DWF poświęcony jest filmowym opowieściom o pasjach jakimi są podróżowanie, przygoda, zmaganie się z własnymi słabościami, poznawanie miejsc i ludzi. Po spotkaniu z uczestnikami wyprawy Afryka Nowaka, zeszłorocznych opowieściach z wypraw wysokogórskich, w tym roku zapraszamy na: ?KOLORY ZIEMII?.

15:00 – Hangar jachtowy

15:15 – Hangar jachtowy
„Cubanacan 2012 – wyspa, której nie znacie? ? relacja z podróży rowerowej
po Kubie  Piotr Sudoł

Kuba na kubańskich rowerach, czyli poznawanie wyspy od kuchni. Głównym celem trwającej miesiąc wyprawy było poszukiwanie polskich śladów. Kuba jednak każdego dnia zaskakiwała, dlatego udało się znaleźć znacznie więcej.

Codzienne wizyty u rowerowych mechaników (także takich, którym w pracy pomagały gadające papugi), testowanie granic gościnności zaprzyjaźnionej kubańskiej rodziny (z finałem w Wigilię) czy rzut oka na wyspę z góry (z jej najwyższego punktu, Pico Turquino) pozwoliły zyskać niejakie pojęcie, o co może chodzić w tym kraju. Kto wie jednak, czy nie było to pojęcie fałszywe? Innymi słowy: wywrotowa relacja z pełnej sprzeczności Kuby w przededniu historycznego zakrętu.

16:00 – Hangar jachtowy
BRE (Bałkański Rodzaj Emocji) – koncert (cz. I)

Trio BRE (Bałkański Rodzaj Emocji) czyli akordeon, skrzypce/mandolina oraz perkusjonalia razem gra od zawsze. Założyciele zespołu Bubliczki, tym razem w bardzo kameralnej odsłonie, zagrają najpiękniejsze melodie i pieśni półwyspu bałkańskiego od Rumunii po Grecję, od Chorwacji po Turcję.
Mateusz Czarnowski – akordeon, wokal
Michał Czarnowski – skrzypce, mandolina, wokal
Piotr Bruski – tapan, cajon
gościnnie – Artur Pacak Kontrabas

16:30 ? Hangar jachtowy
Japonia  ? Igor Skawiński – relacja z wyprawy

17:30 ? Hangar jachtowy
BRE – koncert (cz. II)

18:00 ? Hangar jachtowy
„Aqua Story – u źródeł nadwody” do Wenezueli ? Piotr Sudoł – relacja z wyprawy

Ekipa w składzie Agnieszka Grudowska, Karolina Sypniewska i Piotr Sudoł to uczestnicy  pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła najwyższy wodospad na świecie w niestandardowy sposób?najpierw 8 dni ciężkiego trekkingu w górach na wysokość ok.2500m n.p.m., potem 2 dni rappellingu (zjazdu na linach) z 1000m n.p.m. wzdłuż wodospadu Salto Angel aby na koniec spływ łodzią zamienić w jej pchanie?ze względu na brak wystarczającej ilości wody w rzece…
Jak przeżyć w totalnym odosobnieniu od świata posiadając wenezuelskich przewodników ze sporą ilością marihuany, jeden telefon satelitarny i wszechobecną dookoła wodę? Przeniesie Was w czasie!

19:00 ? Hangar jachtowy
?Dziki Madagaskar?  Arek Ziemba i Zbigniew Sas ? relacja z wyprawy

Zwycięzcy Travelerów 2012. Ich wyprawa ?Dziki Madagaskar- tajemnice rzeki i ludzi” została uznana przez czytelników miesięcznika Traveler za Podróż Roku.

Pod koniec XIX w. angielski badacz L.H.Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek i Zbyszek wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali elementy wspinaczki. Podczas swej kolejnej wyprawy na Madagaskar podróżowali nurtem rzeki od jej źródeł aż po ujście.
Pieszo wodami górskiego strumienia płynącego przez niezamieszkałą dżunglę. Gdy nurt był już silniejszy, płynęli tradycyjną malgaską dłubanką. Zjazdy na linach umożliwiły poznanie odcinka, gdzie wody rzeki w piekielnych rynnach szukają najkrótszej drogi z gór na niziny. Dżungla jest tam po dziś dzień dziewicza, a w wodzie leniwy żywot pędzą kilkumetrowe krokodyle.

Arek Ziemba i Zbigniew Sas opowiedzą co i kogo spotkali na brzegu, które momenty były najbardziej wzruszające, a która dżungla najbardziej upiorna. Ta wyprawa była pełna poetyki. Podróż wzdłuż rzeką obfitowała w rajskie biwaki, ale był i wieczór, kiedy w bezludnej dżungli, na brzegu spotkali ludzi… i obu stronom to spotkanie było bardzo nie na rękę. Znajomość miejscowego języka i obyczajów to jednak duży atut przy spotkaniu z dahalo. Dowiemy się kim są owi dahalo i dlaczego często padają oni na wyspie ofiarą  samosądów.

20:00 ? zakończenie