28 lipca 2016

miejsce – Klub Delta
19:00 – pokaz filmów krótkometrażowych z aktorskim udziałem Gabrieli Muskały

Aria diva
reż.: Agnieszka Smoczyńska
scen.: Robert Bolesto, Agnieszka Smoczyńska
zdj.: Przemysław Kamiński
wyst.: Katarzyna Figura, Gabiela Muskała, Sławomir Grzymkowski, Alan Kozłowski, Olivier Kozłowski
prod.: Polska 2007
czas:30 min.

Na pozór Basia ma udane życie. Osiągnęła przecież to, o czym marzy niejedna kobieta: ma wspaniałą rodzinę, dwóch kilkuletnich synów, Bartka i Piotrka, oraz kochającego męża, który dba o żonę i dzieci. Marek jest lekarzem, wkrótce otwiera własną praktykę, wynajął już nawet stosowny lokal. Basia zajmuje się domem i wychowywaniem synów, a rola „kury domowej” najwyraźniej zadowala jej życiowe i zawodowe ambicje. Skończyła germanistykę, a także stosunki międzynarodowe i miała szansę na błyskotliwą karierę, ale zamiast doktoratu wybrała – świadomie – gotowanie obiadów, pranie, sprzątanie. I czuje się spełniona.
Od pewnego czasu w tym samym domu, piętro wyżej, mieszka diva operowa. Basia jest pod ogromnym wrażeniem śpiewaczki obdarzonej wyjątkowym głosem. Poznają się przypadkowo na klatce schodowej i nie mal od razu nawiązuje się między nimi nić sympatii. Asia, bo tak przedstawia się słynna śpiewaczka, zaprasza sąsiadkę na kawę, a wkrótce proponuje jej wieczorny wypad do nocnego lokalu. Z czasem rodzi się głębsze uczucie i fascynacja. Basia podziwia Asię za jej światowy styl, wspaniały głos, niezależność. Ta znajomość wyzwala w niej – być może drzemiące od dawna – marzenia i pożądanie. Zaczyna ją nużyć ustabilizowane życie rodzinne, rutyna, szara egzystencja. Choć w milczeniu i z pokorą znosi swój los, skrycie tęskni za innym światem. Asia jest również zauroczona swoją sąsiadką, ją urzekła jej naiwność, skromność, naturalność i spokój. I kiedy operowa diva będzie musiała znowu zmienić miejsce zamieszaknia, zaproponuje Basi, by wyjechała z nią.

Podróż
reż. i scen.: Dariusz Glazer
zdj.: Jakub Kijowski
wyst.: Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Karolina Paczyńska, Katarzyna Paczyńska, Maria Maj
prod.: Polska 2006
czas:29 min.

Bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia dziewczyna – Iwona; mieszka, razem z mężem i dwiema małymi córkami, w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż, Janusz, jest bezrobotny – dorabia dorywczo przy przeprowadzkach. Sytuacja ciągłej niepewności finansowej nie wpływa zbyt dobrze na życie rodziny – zdarzają się kłótnie, które z czasem stają się coraz bardziej gwałtowne.
Pewnego dnia do Iwony dzwoni jej dawny przyjaciel Wojtek i proponuje wyjazd do niego, do Londynu i rozpoczęcie nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Czarnowidzka
reż. i scen.: Joanna Satanowska
zdj.: Przemysław Jekosz
wyst.: Gabriela Muskała, Bartosz Sak, Janusz Chabior
prod.: Polska 2016
czas: 24 min.

Dorota jest jasnowidzką. Na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki a wieczorami chodzi na spotkania Anonimowych Jasnowidzów, gdzie próbuje zapanować nad swoim darem. Sprawy komplikują się, gdy na jej drodze staje Szprot – młody, osiedlowy przestępca. Teraz Dorota będzie musiała poradzić sobie zarówno z wizjami przyszłości, jak i ze swoimi emocjami.

Po projekcjach odbędzie się spotkanie z Gabrielą Muskałą