29 lipca 2016

29 lipca (piątek)

miejsce – Plaża nad jeziorem Dąbie

21:30 ? Życie stylem dowolnym – projekcja filmu

reż. i scen.: – Adam Palenta
zdj.: Adam Palenta
gat.: dokumentalny
prod.: Polska 2012
czas: 11 min.

Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana rozmowa z Adamem Palentą (twórca filmu „Życie stylem dowolnym”, operator, m.in. „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, Baby bump”, „Królewicz Olch”) oraz Kubą Czekajem (reżyser, m.in.: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, Baby bump”, „Królewicz Olch”). Palenta oraz Czekaj kilka dni wcześniej poprowadzą w Szczecinie warsztaty „Z KLATKI (schodowej) DO KLATKI  (filmowej)”. W ramach ich trwania, uczestnicy stworzą film krótkometrażowy, który zostanie zaprezentowany podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych.

22:30 – Żyć nie umierać – projekcja filmu i spotkanie z Januszem Chabiorem
reż.: Maciej Migas
scen.: Cezary Harasimowicz
zdj.: Radosław Ładczuk
wyst.: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Jacek Braciak, Ireneusz Czop, Adam Woronowicz
prod.: Polska 2015
czas: 81 min.

Historia trzech miesięcy z życia człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Film inspirowany jest historią aktora Tadeusza Szymkowa.
przed filmem spotkanie z Januszem Chabiorem