31 lipca 2016

15:00 – Rowerowy Dom Kultury – prezentacja z wyprawy oraz warsztaty dla dzieci

16:00 – Brzdąc (reż. Charlie Chaplin, 1920) – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo

SZCZEGÓŁY PROGRAMU:

 

miejsce – Hangar nad jeziorem

15:00 – Rowerowy Dom Kultury ? Ula Ziober i Zuza Kubiak – podsumowująca prezentacja z wyprawy oraz warsztaty dla dzieci

Dwie dziewczyny, dwa rowery. Ponad 4000 kilometrów. 32 warsztaty i niezliczona ilość spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wszystko po to, by sprawdzić jak wygląda Polska. Czego zazdroszczą mieszkańcy Wschodu, tym na Zachodzie? O czym marzą Ci na Północy i na co narzekają Ci na Południu? I jakie ma to znaczenie, że mieszka się tak blisko granicy. Granicy, za którą żyją ludzie – zupełnie inni niż my. A może właśnie tacy sami? Co sprawia, że ta cienka linia na mapie tak wiele zmienia w naszym życiu? Granica stała się główną bohaterką naszej podróży. Towarzyszyła nam bezustannie przez ponad dwa miesiące. Zarówno w tym fizycznym wymiarze, w postaci słupków, pasów zaoranej ziemi i drutów kolczastych, ale także w sferze mentalnej jako granica naszych wytrzymałości, pojmowania, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich i wszystkiego, co znajduje się „po drugiej stronie”.
Podczas pokazu podzielą się wspomnieniami, spostrzeżeniami i fotografiami, które powstały w ramach projektu Rowerowego Domu Kultury.

Po prezentacji publiczność dziecięcą zapraszamy na warsztaty oraz przedstawienie kamishibai pt.: ?Historia kota Kunkusha?. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania za pomocą teatru ilustracji. W specjalnej, drewnianej skrzynce, która spełnia rolę teatru – parawanu, pokazujemy ilustracje, którym towarzyszy opowieść prowadzącego.
Historia kota Kunkusha to opowieść o kocie-uchodźcy, który wraz z rodziną musiał uciekać ze swojego domu. Przedstawienie jest tak przygotowane, aby nawet młodsze dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem kontekstu.

Podczas warsztatów ich uczestnicy będą zastanawiać się nad tym czy warto podróżować (i przekraczać granice). Będą rozmawiać o różnych formach podróżowania. Wracając do tematu przedstawienia nawiązywać będą także do podróży Kunkushai związanych z nią problemów. Następnie dzieci przygotowują mapę własnej okolicy, na której zaznaczają szczególnie ważne dla siebie miejsca. Taka mapa ma posłużyć komuś kto przybywa z daleka, aby mógł jak najlepiej zrozumieć, gdzie trafił. Na koniec warsztatów poruszać będą temat ?podróżowania i przekraczania granic? w myślach. Dzieci zapiszą na kartkach swoje marzenia, które trafiają do specjalnej kapsuły czasu.

miejsce – Hangar nad jeziorem

16:00 – Brzdąc ? pokaz filmu z muzyką na żywo

Tomasz Lewandowski ? piano, akordeon, instr. elektroniczne
Paweł Rozmarynowski ? gitara basowa, kontrabas
Kuba Fiszer ? instrumenty perkusyjne
Filip Świeży ? gitara elektryczna, banjo

Brzdąc
reż. i scen.: Charlie Chaplin
zdj.: Roland Totheroh, Jack Wilson
wyst.: Charlie Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
prod.: USA 1921
czas.: 67 min.

Pewnego dnia Charlie Włóczęga znajduje przy śmietniku porzucone dziecko. Czy wśród starych czajników i dziurawych mebli można wychować małego chłopca? Z pewnością trzeba mieć sporo fantazji. Charlie robi więc dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Włóczęga i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Charlie jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa…
Niezapomniany chaplinowski Brzdąc to wdzięczna i pełna klasycznych gagów komedia, która rozbawi nie tylko filmowych koneserów