ALEKSANDER PIETRZAK | Przedstawiamy gości 13. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH W SZCZECINIE

Objawienie polskiego kina. Ma dopiero 27 lat, a na koncie nagrody na festiwalach filmowych w Los Angeles, Indianapolis czy Huesce. Urodzony w 1992 roku reżyser ukończył Szkołę Muzyczną II st. w klasie fortepianu oraz Warszawską Szkołę Filmową na wydziale reżyserii, gdzie dziś prowadzi zajęcia ze studentami. Jego film dyplomowy „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” otrzymał wiele nagród w kraju i za granicą. Udało mu się zaangażować do niego uznanych aktorów — Mariana Dziędziela i Wojciecha Mecwaldowskiego. W etiudzie zagrała także Dorota Pomykała, od której rozpoczął układanie obsady. Opiekę artystyczną nad filmem sprawował Maciej Ślesicki (twórca takich kinowych hitów jak „Tata” czy „Sara”) oraz reżyser i scenarzysta Sławomir Kryński. Pietrzak sam szukał sponsorów.

Film zwyciężył na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i przyniósł reżyserowi prestiżową nagrodę Bridging The Borders Award For Best Short na 15. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (2014 r.).
Jego zrealizowana w Studiu Munka „trzydziestka” „Ja i mój tata” z Krzysztofem Kowalewskim i Łukaszem Simlatem w obsadzie przyniosła mu nagrody w Łagowie, Radomiu, Nowej Soli, Koszalinie, Opolu, Olsztynie, Indianapolis, Białymstoku, Wrześni i Huesce. Zanim przystąpił do pracy nad pełnometrażowym filmem, zdobywał doświadczenie na planach, m.in. „Obywatela” Jerzego Stuhra, „Mostu szpiegów” Stevena Spielberga, „Planety Singli” Mitji Okorna, „Prawdziwych zbrodni” Alexandrosa Avranasa, jako asystent reżysera, drugi reżyser czy reżyser 2nd unit. Obecnie studiuje na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. „Juliusz” jest jego debiutem w pełnym metrażu, brał też udział w pracy nad scenariuszem.

opr. Krzysztof Spór

Aleksander Pietrzak spotka się z widzami 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie. 26 lipca (piątek) o godz. 21:30 na plaży miejskiej nad jeziorem Dąbie  pokazane zostaną dwa jego filmy: „Ja i mój tata” oraz „Juliusz”. Pomiędzy projekcjami odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz autorem zdjęć do obydwu filmów – Mateuszem Pastewką. Szczegóły TUTAJ.

Wstęp wolny