ALEKSANDRA KONIECZNA | przedstawiamy gości 13. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH W SZCZECINIE

Aleksandra Konieczna urodziła się w 1965 roku w Prudniku. Jest polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną, a także reżyserką teatralną. W 1988 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od końca lat 80. związana z Teatrem Telewizji. Zagrała ponad 30 ról. W latach 1988-1990 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, w stołecznym Teatrze Dramatycznym grała w latach 1990-2000. Od 2000 roku jest aktorką Teatru Rozmaitości w Warszawie. Za rolę w słuchowisku „Dorra” w reżyserii Adama Piszczatowskiego otrzymała nagrodę na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Rzeszowie.

W filmach pojawia się od końca lat osiemdziesiątych. W jej dorobku z pierwszych lat pracy są role drugoplanowe w takich filmach, jak: „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Operacja Koza”, „Przemiany”, „Plac Zbawiciela”, „Korowód”. Od 2013 roku kariera Aleksandry Koniecznej przyspieszyła. Aktorka zagrała w tak głośnych produkcjach, jak między innymi: „W imię…”, „Mur”, a szczególnie w „Ostatniej rodzinie”. Postać Zofii Beksińskiej przyniosła jej gigantyczne uznanie i wiele nagród. Niedługo potem aktorka wystąpiła w kilku krótkometrażowych i docenianych filmach (m.in. „Niekoniecznie o Jędrzeju” i „Nazywam się Julita”), a chwilę potem w głośnym „Jak pies z kotem”. W tym ostatnim wcieliła się w postać słynnej aktorki, Igi Cembrzyńskiej. I ta rola przyniosła jej uznanie i nagrody. Ostatnie role kinowe Aleksandry Koniecznej to „Ciemno, prawie noc” i „Boże Ciało”.

Aleksandra Konieczna popularność zdobyła występując w serialu „Na Wspólnej”, ale w telewizji występowała też w wielu innych produkcjach, w tym między innymi w drugim sezonie „Londyńczyków” i serialu „Diagnoza”. Obecnie w produkcji jest zaś serial „Król”, który ma być wydarzeniem najbliższych miesięcy.

opr. Krzysztof Spór

Podczas 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie zaprezentowane zostaną dwa filmy z udziałem Aleksandry Koniecznej. 27 lipca na plaży nad jeziorem Dąbie odbędzie się pokaz „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, a przed nim krótkometrażowy film Olgi Kałagate – „Niekoniecznie o Jędrzeju”.  Pomiędzy projekcjami odbędzie się spotkanie z aktorką. Szczegóły TUTAJ.

Wstęp wolny.