BARTŁOMIEJ TOPA | przedstawiamy gości Dąbskich Wieczorów Filmowych 2015

Dla wielu widzów już zawsze będzie Zenekiem Pereszczakiem mieszkającym w Złotopolicach, dla innych Januszem, panem młodym z ?Wesela? Wojciecha Smarzowskiego, ostatnio zapamiętaliśmy go jako ?Kebaba? specjalistę do spraw sprzedaży próbującego uratować sklep z dywanami w ?Kebabie i Horoskopie? Grzegorza Jaroszuka. Bartłomiej Topa, bo o nim właśnie mowa, to uzdolniony aktor, którego role weszły w kanon polskiego kina oraz stały się rozpoznawalnymi kreacjami wspominanymi przez naszych rodzimych kinomanów.

BTopa

[fot. Michał Ozdoba]

Bartłomiej Topa znany jest nie tylko ze swoich filmowych i serialowych ról. Pojawia się także w teatrze oraz spełnia jako producent filmowy. W 1991 roku ukończył studia na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Swoją karierę rozpoczął w teatrze, gdzie za rolę w przedstawieniu „Ryszard III” otrzymał nagrodę na  IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Następnie debiutuje w filmie ?Zakład? w reżyserii Teresy Kotlarczyk odgrywając rolę Andrzeja Matłaka. Od tego czasu pojawia się w wielu filmach kinowych oraz telewizyjnych, żeby trafić do ?Złotopolskich? i zagrać rolę Zenka Pereszczako, z którym bardzo długo był kojarzony.

Od początku swojej kariery grał u wielu ważnych, polskich reżyserów. Pojawił się we ?Wronach? Doroty Kędzierzawskiej, ?Trzech kolorach: Biały? Krzysztofa Kieślowskiego czy ?Demonach wojny wg Goi? Władysława Pasikowskiego. Przełom w jego karierze następuje za sprawą roli w ?Weselu? Wojciecha Smarzowskiego. Fenomenalna postać Janusz, pana młodego, który stara się zdobyć wielkie pieniądze nawet za cenę własnego ślubu i szczęścia swojej przyszłej żony sprawia, że Bartłomiej Topa coraz częściej zaczyna otrzymywać główne, filmowe role. ?Wesele? jest także początkiem wieloletniej współpracy aktora z Wojciechem Smarzowskim. Bartłomiej Topa zagrał jeszcze w ?Domu złym?, ?Drogówce? oraz w ?Pod Mocnym Aniołem?. Był także jednym z producentów ?Wesela?.

Za sprawą odnoszącego ogromne sukcesy ?Wesela? Bartłomiej Topa na kinowym ekranie pojawiał się już coraz częściej. ?Boisko bezdomnych?, ?Kret?, ?Sztos 2?, ?Mój biegun?, ?Obietnica? czy ?Kebab i Horoskop? to jedynie kilka tytułów, w których w ostatnich latach mogliśmy oglądać aktora. Często wciela się w role policjantów i wojskowych, co umacniają jedynie jego wyraziste role w ?Domu złym? oraz ?Drogówce?.

B.Topa fot. Paweł Wodnicki

[fot. Paweł Wodnicki]

Grywa nie tylko w dramatach, ale także sprawdza się w rolach komediowych. Zagrał m.in.: w ?Zróbmy sobie wnuka?, ?Idealnym facecie dla mojej dziewczyny? oraz ?Wyjeździe integracyjnym?. Pojawiał się również w licznych serialach telewizyjnych: ?Trzeci Oficer?, ?Szpilki na Giewoncie?, ?Układ Warszawski?, ?Trick? oraz najnowszym ?Wataha?.

Jest współzałożycielem firmy producenckiej Film IT, zajmującej się produkcją filmów reklamowych oraz pełnometrażowych. Bartłomiej Topa znany jest również ze swojej aktywności sportowej. Jest Ambasadorem Mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie długim Herbalife Susz Triathlon. Pojawia się również w kampaniach społecznych oraz grywa w teledyskach muzycznych.

[Justyna Adamczyk]

 

Bartłomiej Topa będzie gościem specjalnym przed projekcją filmu „Kebab i Horoskop”, w dn. 25. lipca 2015, o godz 22:30, na plaży nad jeziorem Dąbie. Szczegóły w programie.