DAWID OGRODNIK | przedstawiamy gości 11. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie

DAWID OGRODNIK

Urodził się 15 czerwca 1986 w Wągrowcu, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2012). W tym samym roku zagrał jedną z głównych ról w filmie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, za którą dostał nagrodę za drugoplanową rolę męską na Gdynia Film Festiwal w 2013 roku. Niedługo potem zagrał wybitną rolę w głośnym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, za którą został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i za granicą między innymi: Orłem, Paszportem „Polityki”, Golden Space Needle Award w Seattle, Nagrodą im. Elżbiety Czyżewskiej na The New York Polish Film Festival.

Kolejne kreacje stworzył w: oscarowej „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, „Obietnicy” Anny Kazejak (Nagroda za drugoplanową rolę męską, Gdynia Film Festival 2014), „Disco Polo” Macieja Bochniaka (gdzie śpiewał także piosenki), „11 minutach” Jerzego Skolimowskiego, „O grande circo mistico” Carlosa Diegues’a oraz „Ostatniej rodzinie”, gdzie wcielił się w postać Tomka Beksińskiego. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Często występuje w Teatrze Telewizji, a można było go oglądać między innymi w „Rybce Canero”, „Wizycie”, „Bezdechu”.

Dawid Ogrodnik będzie gościem pokazów w dniach 28 oraz 29 lipca. W piątek, 28.07, o godz. 21:30 na plaży nad jeziorem Dąbie (Żaglowa 1) zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Voyage, Voyage” przygotowany w 2017 r. na okazję jubileuszu 70-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Ten film to spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami szkoły teatralnej w Krakowie, którzy opowiedzą z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, a o co się „rozbili”, jak ich to miejsce kształtowało, zmieniło.
Magdalena Cielecka wspomni swoje próby teatralne w garnku na głowie, ale też łzy i momenty przełamywania się. Grzegorz Jarzyna nazwie PWST kotłem, z którego człowiek wychodzi tak silnie uzbrojony ideologicznie. Krystian Lupa udowodni, że szkoła jest warsztatem pierwszych kroków, Michał Zadara wyjaśni czym jest brak „szkoły krakowskiej”, Jerzy Stuhr, Dorota Segda i Jerzy Trela wyłożą swoją definicję aktorstwa, a Jan Peszek, Anna Radwan i Dawid Ogrodnik pokażą swoje unikatowe i zaskakujące metody pracy ze studentami.

29 lipca zaś, o godz. 17:00 w Klubie Delta odbędzie się pokaz filmu „Disco Polo” (reż.  Maciej Bochniak). Po seansie odbędzie się spotkanie z Dawidem Ogrodnikiem.

Disco Polo
reż.: Maciej Bochniak
scen.: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
zdj.: Tomasz Naumiuk
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Tomasz Kot i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: komedia, muzyczny
barwny, 103 min.

Szalone lata dziewięćdziesiąte, gdy nad Wisłą zagościła wolność, a cała Polska śniła amerykański sen. Wielka transformacja, gorączka złota, spełniają się marzenia „od zera do Rockefellera”. Tomek i Rudy – chłopaki z prowincji napędzani pasją i marzeniami, żegnają szarą rzeczywistość i ruszają na podbój discopolowych list przebojów.
Karierę zaczynają od koncertów w remizach i wiejskich dyskotekach, by w końcu jako grupa „Laser” brawurowo wedrzeć się na muzyczne salony, czyli do wytwórni Alfa, w której króluje jedyny prawdziwy Polak – Daniel Polak. Tam Tomek zakochuje się w pięknej i ekscentrycznej diwie Gensoninie, zdobywa kasę i sławę, a wszystkie dziewczyny tańczą już tylko dla niego.
Lecz sukces ma swoją cenę – dolary pozornie dają wolność i swobodę, a z amerykańskiego snu można się szybko i brutalnie przebudzić.
Jak wyglądała walka o sukces w złotych czasach disco polo? I czy wszyscy Polacy to jedna rodzina?

Wstęp na wszystkie projekcje Dąbskich Wieczorów Filmowych jest bezpłatny.