GABRIELA MUSKAŁA | przedstawiamy gości 12. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie

W 1994 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1993-1997 była związana z łódzkim Teatrem Powszechnym. Od 1996 roku gra na scenie im. Stefana Jaracza w Łodzi, a od 2005 roku występuje także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zagrała główne role w filmach „Królowa aniołów”, „Aria diva”, „Podróż”, „Krzysztof”, a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. „Wymyk” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”. Zagrała również w „Serce serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, „Warsaw by night” Natalii Gruz-Korynckiej, u Macieja Pierprzycy w „Chce sie żyć”, a ostatnio w „Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego. Film Kingi Dębskiej z jej udziałem: „Moje córki krowy”, zdobył nagrodę Dziennikarzy na 40. Festiwalu Filmow fabularnych w Gdyni. Wkrótce będziemy mogli zobaczyć aktorkę w najnowszym filmie Agnieszki Smoczyńskiej: „Fuga”.
Popularność przyniosły jej role w serialach „Londyńczycy” (nominowana do nagrody „Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo), „Głęboka woda”, „Paradoks” , „Wszystko przed nami”, „Krew z krwi” oraz 'Prokurator”.

Jest współautorką sztuk teatralnych pisanych z siostrą Moniką Muskałą – tłumaczką literatury niemieckojęzycznej. Siostry tworzą pod wspólnym pseudonimem Amanita Muskania, są autorkami monodramu o starości i przemijaniu – „Podróży do Buenos Aires”, dramatu „Daily Soup” o toksycznej rodzinnej codzienności utopionej w telewizyjnych serialach i rozmowach o jedzeniu a także sztuki „Cicha noc”, którą do formy spektaklu telewizyjnego wyreżyserował Paweł Paszta. Spektakl tez będzie można zobaczyć w ramach 12. edycji Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie (pokaz 23.07 o godz. 19:00 w Klubie Delta)