GABRIELA MUSKAŁA | Przedstawiamy gości 13. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH W SZCZECINIE

W 1994 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1993-1997 była związana z łódzkim Teatrem Powszechnym. Od 1996 roku gra na scenie im. Stefana Jaracza w Łodzi, a od 2005 roku występuje także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zagrała główne role w filmach „Królowa aniołów”, „Aria diva”, „Podróż”, „Krzysztof”, a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. „Wymyk” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”. Zagrała również w „Serce serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, „Warsaw by night” Natalii Gruz-Korynckiej, u Macieja Pierprzycy w „Chce sie żyć” oraz  w „Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego. Film Kingi Dębskiej z jej udziałem: „Moje córki krowy”, zdobył nagrodę Dziennikarzy na 40. Festiwalu Filmow fabularnych w Gdyni. Ostatni czas to m.in. ważna i niezwykle charakterystyczna rola w filmie „7 uczuć” Marka Koterskiego oraz główna postać (Alicja) w znakomitej „Fudze” Agnieszki Smoczyńskiej (do którego Gabriela Muskała napisała także scenariusz).

Popularność przyniosły jej również role w serialach „Londyńczycy” (nominowana do nagrody „Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo), „Głęboka woda”, „Paradoks” , „Wszystko przed nami”, „Krew z krwi” oraz 'Prokurator”.

23. lipca GABRIELA MUSKAŁA będzie gościem 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie. O godz. 19:00 w Klubie Delta odbędzie się pokaz filmu Agnieszki Smoczyńskiej „FUGA” (z pierwszoplanowa rolą Gabrieli Muskały), po projekcji odbędzie się spotkanie z zaproszoną aktorką. 

Wstęp na wszystkie filmowe projekcje i spotkania Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie jest bezpłatny.