GRAŻYNA BŁĘCKA – KOLSKA | 13. DĄBSKIE WIECZORY FILMOWE

 

Grażyna Błęcka-Kolska – aktorka filmowa i teatralna. W 1984 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi i w tym samym roku zadebiutowała w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie w roli Eli w „Co jest za tym murem”. Na początku kariery związana była z tą właśnie sceną. W późniejszych latach należała do dwóch wrocławskich zespołów: „Drugiego Studia Wrocławskiego” oraz Teatru Współczesnego. Zagrała w przeszło 20 filmach i kilku spektaklach telewizyjnych, w wielu z nich kreując rozpoznawalne i wybitne postacie, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych.

Pierwszą znaczącą i przynoszącą jej popularność rolę zagrała w filmie „Kogel – Mogel” w 1988 roku oraz w nakręconej rok później drugiej części. W 1990 roku wystąpiła w fabularnym debiucie reżyserskim Jana Jakuba Kolskiego „Pogrzeb kartofla”. Z twórcą tym związała się zawodowo i prywatnie na wiele lat. To u Kolskiego zagrała w takich filmach, jak m.in.: „Pograbek”, „Magnet”, „Jańcio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Szabla od komendanta”, „Grający z talerza”, „Historia kina w Popielawach”, „Pornografia”, „Jasminum”, „Afonia i pszczoły”, „Wenecja” i ostatnio w „Ułaskawieniu”. W między czasie można było ją zobaczyć w wielu etiudach, serialach i spektaklach telewizyjnych, a w kinie wystąpiła też w „Nie ma zmiłuj”, „Z miłości”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”, „11 minut” i ostatnio w przebojowym „Misz Masz czyli Kogel Mogel 3”.

Za swoje role zdobyła kilka nagród i wyróżnień. „Cudowne miejsce” w 1994 roku przyniosło jej nagrodę aktorską na festiwalu w Gdyni, „Jasminum” w 2006 roku doceniono w Cieszynie na festiwalu „Wakacyjne kadry” za najlepszą rolę kobiecą w konkursie filmów fabularnych. Za występ w filmie „Afonia i pszczoły” doceniona została w 2010 roku nagrodą aktorską w Moskwie, zaś „Ułaskawienie” przyniosło jej drugą nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Gdyni, a także Nagrodę Specjalną na festiwalu Prowincjonalia i nagrodę za najlepszą kreację na Zielonogórskim Festiwal Filmu i Teatru.

opr. Krzysztof Spór

27 lipca 2019 r. o godz. 15:00 zapraszamy do Klubu Delta na projekcję najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego: „Ułaskawienie”. Po projekcji odbędzie sie spotkanie z odtwórczynią głównej roli – Grażyną Błęcką Kolską. Szczegóły TUTAJ.

Wstęp wolny.