JAN JAKUB KOLSKI | przedstawiamy gości Dąbskich Wieczorów Filmowych 2015

Jest jednym z najciekawszych polskich reżyserów filmowych tworzących nurt kina autorskiego. Jego filmy rozgrywające się w magicznych krainach, nazywanych przez ich największych miłośników Jańciolandem zdobyły rzesze fanów, sprawiając jednocześnie, że twórczość reżysera, stała się jedną z najchętniej oglądanych w naszym kraju. Mowa o Janie Jakubie Kolskim, niesamowicie utalentowanym reżyserze, scenarzyście oraz pisarzu.

Jan Jakub Kolski

Urodził się w 1956 roku we Wrocławiu, jednak jako młody chłopiec sporo czasu spędził w rodzinnej wsi swojego dziadka ? Popielawach, które stały się później inspiracją do wykreowania magicznej krainy pojawiającej się w jego filmach. Krainy te stały się cechą charakterystyczną w twórczości reżysera, z którą jest kojarzony. Zanim jednak rozpoczął karierę reżyserską i ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi pracował w Ośrodku TVP Wrocław, gdzie zaczynał jako pomocnik operatora, a z czasem skończył jako główny reżyser.

Karierę rozpoczyna w 1990 roku, fabularnym debiutem ?Pogrzeb kartofla?. Otwierającym serie filmów rozgrywających się w Popielawach, magicznej polskiej wsi, której bohaterowie balansujący na granicy magii i rzeczywistości są bardzo często realnymi postaciami znanymi reżyserowi z opowiadań jego dziadka. Ten niezwykły klimat odnajdziemy w: ?Pograbku?, ?Jańciu Wodniku?, ?Grającym z talerza?, ?Szabli od komendanta?, ?Historii kina w Popielawach? czy ?Jasminum?. Dzieła te, korzystające z kategorii realizmu magicznego, tak charakterystycznego dla Jana Jakuba Kolskiego, sprawiły, że reżyser zyskał uznanie wśród polskich widzów. Opowiadał historie archaicznych wsi, żyjących w świecie legend, przesądów oraz magicznych stworzeń. Miejsc nieziemskich, zamieszkiwanych przez niezwykłych ludzi. ?Historia kina w Popielawach? stała się tytułem przełomowym, zamykającym okres filmów popielawskich i otwierający cykl filmowych adaptacji ? ?Daleko od okna? oparte na reportażu Hanny Krall czy ?Pornografia? inspirowana twórczością Witolda Gombrowicza.

Jest artystą wyjątkowym, spełniającym się na wielu polach równocześnie. Zajmuje się nie tylko reżyserią, pisaniem scenariuszy oraz byciem operatorem, ale także realizuje różnorodne formy filmowe. Kręci pełnometrażowe filmy fabularne, ale także krótkometrażówki, dokumenty oraz realizacje telewizyjne. Jego ogromna miłość do wspinaczki górskiej oraz speleologii sprawiły, że Jan Jakub Kolski zrealizował wiele filmów o górach, m.in.: ?Najpiękniejsza jaskinia świata?, ?Idź? czy ?Wyprawa pod podszewkę Alp?. W jego artystycznym dorobku możemy także znaleźć filmy o tematyce przyrodniczej ? ?Polskie parki i rezerwaty przyrody? czy oświatowej i społecznej ?Jak mnie kochasz? oraz wiele innych.

Jan Jakub Kolski jest autorem tekstów piosenek do swoich filmów, wydał też kilka książek, powieści i zbiorów opowiadań: ?Jańcio Wodnik?, ?Egzamin z oddychania?, ?Kulka od chleba? czy ?Mikroświaty: opowiadania?. Kilka z nich zostało przeniesionych przez reżysera na ekran filmowy. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i za granicą. Był jednym z pierwszych laureatów Paszportów Polityki oraz jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

[Justyna Adamczyk]