Kawki na drodze (Všechno bude, Winter flies) | projekcja nowego filmu Olmo Omerzu na 12. Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie

Film „Kawki na drodze” Olmo Omerzu, koprodukcja czesko-słoweńsko-polsko-słowacka, otrzymał w lipcu nagrodę za reżyserię na 53 międzynarodowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach, gdzie odbył się jego premierowy pokaz. Widzowie Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie 28.07 o godz. 17:00 będą mogli zobaczyć go jako jedni z pierwszych w Polsce.

Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek (Koskino). Muzykę do filmu drogi, który opowiada o chłopięcej przyjaźni, skomponował polski muzyk Paweł Szamburski. Produkcję dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Kawki na drodze” to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy kradzionym samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.

Reżyseria – Olmo Omerzu
Scenariusz – Petr Pýcha
Zdjęcia – Lukáš Milota
Postprodukcja obrazu – DI Factory
Muzyka – Simon Holy, Monika Midriaková, Paweł Szamburski
Montaż – Jana Vlcková
Producent – Jiri Konecny
Produkcja – Endorfilm
Koproducent – Natalia Grzegorzek
Koprodukcja – Koskino, DI Factory
Współfinansowanie – Polski Instytut Sztuki Filmowej
Obsada aktorska – Tomás Mrvík, Jan Frantisek Uher, Eliska Krenková, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát
Czechy/Słowenia/Polska/Słowacja 2018
czas: 85 min.

„Kawki na drodze” to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a autorem zdjęć – Lukáš Milota. Poza Natalią Grzegorzek – producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 53. MFF w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał dwie nagrody w Konkursie Głównym: za najlepszą reżyserię oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego za „poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektywach życia i domu”.

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” – koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na San Sebastian IFF. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Tokio IFF, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.

Kawki na drodze (Vsechno bude)
28 lipca 2018 r., godz. 17:00
Klub Delta, Racławicka 10
Wstęp na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie jest bezpłatny