KUBA CZEKAJ, ADAM PALENTA | Przedstawiamy gości 10. Dąbskich Wieczorów Filmowych

kuba_czekaj_2_by_Lukasz_Bak_male

Kuba Czekaj
Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011). Uhonorowany ?Talentem Trójki? ? przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, nagrodą ?Warto? ? przyznawaną przez Gazetę Wyborczą oraz ?Gwarancją Kultury’? ? przyznawaną przez TVP Kultura. Nominowany do Paszportów Polityki w 2015 roku za film ?Baby Bump?. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: ?Ciemnego pokoju nie trzeba się bać? i ?Twist & Blood?. Finalista programu Biennale Collage Cinema 2015, odbywającego się w ramach weneckiego Biennale. Twórca filmowego dyptyku ? filmów fabularnych: ?Baby Bump? oraz ?Królewicz Olch?.

 

Adam Palenta

adampalenta

Operator, reżyser, fotograf. Absolwent uczelni w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych), Katowicach (Realizacja obrazu telewizyjno-filmowego i fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego), Opawie (Wydział Fotografii na Uniwersytecie Śląskim) i Warszawie (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Zdobywca wielu wyróżnień i nagród, m.in. za pracę przy swoich etiudach ?Popatrz? i ?Przesłuchanie?. Dokument ?Życie stylem dowolnym? był jego debiutem reżyserski, po którym wyreżyserował dokument ?Dom na głowie?. Obie te prace przyniosły mu liczne nagrody. W swoim dorobku ma zdjęcia do m.in. filmów krótkometrażowych ?Ciemnego pokoju nie trzeba się bać?, ?Jezioro?, ?Rwetes?, filmów dokumentalnych ?Trzy rozmowy o życiu?, ?Kolaudacja? i  ?Konkurs? oraz fabularnych ?Baby Bump? i ?Królewicz Olch?. Oprócz filmów dokumentalnych i fabularnych realizuje też teledyski i reklamy telewizyjne.

Opr. Krzysztof Spór

25 lipca o godz. 19:00 w Klubie Delta odbędzie się projekcja filmu Baby Bump, w reżyserii Kuby Czekaja, ze zdjęciami Adama Palenty. 30 lipca na plaży nad jeziorem zaprezentowany zostanie film dokumentalny Adama Palenty: „Życie stylem dowolnym”. Na wszystkie projekcje podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych wstęp jest bezpłatny.

008bb_fotos1

Baby Bump

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięta buźka z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka? A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Szalona historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.


?Baby Bump? to nagrodzony na festiwalu w Wenecji najmocniejszy, polski debiut ostatnich lat. Zdaniem amerykańskiej krytyki ?niesamowite połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya?. ?Przekraczający granice kina niezwykły filmowy komiks?. Dziki, punkowy, niepoprawny!
Laureat Biennale College Cinema .Wyróżnienie Jury Queer Lion Award Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyróżnienie Specjalne Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla Agnieszki Podsiadlik. Nominacja do Paszportu Polityki dla Kuby Czekaja.
Kuba Czekaj: Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej ? z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji ? okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. ?Baby Bump? to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. ?Baby Bump? też nie.