LESZEK DAWID | przedstawiamy gości Dąbskich Wieczorów Filmowych 2014

W ciągu dwóch lat Leszek Dawid nakręcił dwa pełnometrażowe filmy i było to jedno z najmocniejszych reżyserskich wejść w polskie kino w ostatnich latach. Twórca ten nie był jednak wcześniej autorem anonimowym, a jego dokumentalne produkcje zyskiwały uznanie w kraju i poza jego granicami, przynosząc mu wiele nagród oraz niezliczone słowa uznania.

Leszek Dawid urodził się w 1971 roku w Kluczborku i to miasto pojawiało się kilka razy w jego filmach. Najpierw ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2003 roku Łódzką Szkołę Filmową, z której zresztą na krótko został wyrzucony, bowiem jego wizja filmowa nie spodobała się pedagogom. Po powrocie nakręcił kilka etiud, które przyniosły mu wielkie uznanie i miano „nadziei polskiego kina”. Najważniejszymi z nich były dokumentalne „Bar na Viktorii”, a chwilę potem fabularne „Moje miejsce”. Jeszcze w szkole pracuje przy filmach swoich koleżanek i kolegów, wspierając ich na różnych etapach produkcji filmowych. W 2005 roku uczestniczy w realizacji „Ody do radości”, dzięki której poznajemy talenty Anny Kazejak, Macieja Migasa i Jana Komasy. W 2008 roku kręci dokument „Zaungaste ? zza płotu”, a dwa lata później głośne „W drodze”. Tym ostatnim, jak na razie, pożegnał się z kinem dokumentalnym i wkroczył w obszar kina fabularnego.

Na swój debiut wybrał film „Ki” i był to strzał w dziesiątkę. Bardzo umiejętna reżyseria, w połączeniu z mocnym scenariuszem i obrazem nietuzinkowej bohaterki przyniosła Leszkowi Dawidowi uznanie za debiut i nagrody m.in. na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie za reżyserię oraz główną nagrodę w konkursie filmów polskich na Off Plus Camera.

leszek_dawid_1

Jeszcze nie ucichły echa po sukcesie „Ki”, a Leszek Dawid pracował już nad swoich kolejnym filmem ? „Jesteś Bogiem” opowiadającym historię „Magika” i zespołu Paktofonika. Film ten odniósł spektakularny sukces w polskich kinach zdobywając m.in. nagrodę za debiut i nagrodę publiczności na festiwalu w Gdyni, Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu sezonu 2011/2012 oraz Nagrodę Publiczności w ramach Polskich Nagród Filmowych. W 2014 Leszek Dawid napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl „Skutki uboczne”, który przyniósł mu nagrody Grand Prix oraz za reżyserię na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”.

Jednak nagrody nie są dla Leszka Dawida najważniejsze. „Sukces to podejrzana sprawa. Cieszę się, kiedy film jest komentowany, ale staram się z tego wyłączyć. Dużo bardziej interesuje mnie to, co przede mną, niż to, co za mną. Im więcej doświadczenia, im więcej filmów w dorobku, tym trudniej zrobić kolejny. Chodzi o wiedzę, która przeszkadza i doświadczenie, które ciągnie za sobą ryzyko wpadnięcia w rutynę. Trzeba się starać, żeby robienie filmów nie stało się mechaniczne, żeby nie okopać się na pozycji kogoś, kto wie” ? można było przeczytać w jednym z jego wywiadów.

Od kilku lat Leszek Dawid wykłada w Łódzkiej Szkole Filmowej, swoją opieką otaczając wielu młodych obiecujących twórców. Swoją wiedzą i talentem dzieli się też w czasie licznych spotkań warsztatowych jeżdżąc po kraju. Sam też przymierza się do realizacji kolejnego filmu, na który czeka wielu wielbicieli talentu tego reżysera.

„Bardzo lubię ten proces, kiedy bohater zabiera mnie w swoją drogę. Wyniosłem to z dokumentu, ale w fabule chętnie przyjmuję taki model pracy. Ciągle jestem ciekaw świata, który opowiadam. Kiedy zacznę go odtwarzać z pozycji kogoś, kto wie i chce podzielić się wiedzą, będzie niebezpiecznie” ? mogliśmy przeczyta w jednym z wywiadów z Leszkiem Dawidem.

[Krzysztof Spór]

25 lipca 2014 r., godz. 21:30 (Plaża nad jeziorem Dąbie) ? projekcja filmu ?W drodze?, przed projekcją spotkanie z Leszkiem Dawidem.

 

fot. za: http://culture.pl/pl/tworca/leszek-dawid, http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1137996