MARTA PRUS | Przedstawiamy gości 13. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH W SZCZECINIE

Marta Prus urodziła się 1 stycznia 1987 roku w Warszawie. W 2016 roku skończyła Reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W dzieciństwie trenowała gimnastykę w klubie sportowym IKS AWF w Warszawie, później chodziła do szkoły baletowej i uprawiała taniec współczesny. Pierwszy krótkometrażowy dokument Prus „Vakha i Magomed” o uchodźcach z Czeczeni został nagrodzony na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny), otrzymał także nagrodę główną na Festiwalu w Greboble, Essex i Florencji. Dwa lata później powstała „Osiemnastka”, która podobnie jak poprzedni film reżyserki, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Dokument był pokazywany na wielu festiwalach i przeglądach filmowych w Polsce i na świecie. Film o młodym narkomanie „Mów do mnie” otrzymał Nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej na Festiwalu Łodzią po Wiśle, nagrodę na Festiwalu Młodzi i Film oraz Grand Prix na Festiwalu Solanin. Równie dobrze przyjęto krótkometrażowe „Ciepło-zimno”. „Over the Limit” jest pełnometrażowym debiutem dokumentalnym młodej autorki.

Marta Prus jest dziś studentką studiów doktoranckich na PWSFTviT. To dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Dzięki „Over the Limit” została zaliczona przez magazyn „Variety” do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Marty Prus stał się objawieniem światowych festiwali, zdobywając uznanie krytyków i zachwyt widowni. Film „Over the Limit” został nazwany przez magazyn Variety „Czarnym łabędziem” dokumentu.

opr. Krzysztof Spór

Marta Prus będzie gościem 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie. 24 lipca 2019 r., o godz. 19:00 w Klubie Delta pokazany bedzie jej film „Over the limit„. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką. Szczegóły TUTAJ.

Wstęp wolny.