MICHAŁ ŻURAWSKI | Przedstawiamy gości 13. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH W SZCZECINIE

(fot. Szymon Szcześniak)

Michał Żurawski urodził się w 1979 w Zabrzu. Jest aktorem filmowym i teatralnym i absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2002). To jeden z najpopularniejszych dzisiaj aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych, znakomicie sprawdzający się w szerokiej palecie ról, od dramatycznych po komediowe. Znany między innymi z popularnych seriali takich jak „Na dobre i na złe”, „Magda M.”, „Ekipa” oraz głośny „Pitbull”. Wśród kolejnych tytułów w jego filmografii nie można pominąć nominowanego do Oscara „W ciemności” Agnieszki Holland, „Miasta 44” Jana Komasy, „Jezioraka” Michała Otłowskiego, „Czarnego” Dominika Matwiejczyka, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, „Bodo” Michała Kwiecińskiego, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej, „Odnajdę cię” Beaty Dzianowicz. Swoje komediowe możliwości sprawdził z kolei pod okiem samego Juliusza Machulskiego, grając w jego „Volcie”. Michał Żurawski znany jest też z roli w serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, a wkrótce w telewizji będzie go można zobaczyć w serialu „Król”. Jedną z ostatnich znakomitych kreacji stworzył w filmie „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej i u boku Magdaleny Popławskiej.

Zdecydowałem się przyjąć rolę Witka, bo to fascynująca historia. Kiedy Ewa zaproponowała mi rolę, wiedziałem mniej więcej, z czym zmagali się państwo Jagielscy, więc podejrzewałem, że będzie ciekawie zagrać postać wzorowaną na Wojciechu Jagielskim. Kiedy myślałem o swoim bohaterze, pierwsze skojarzenie miałem z himalaistami. Każdy z nas potrafi ich ocenić, skrytykować za egoizm itd., ale nikt z nas nie był tam, gdzie oni, i nie wie, czym jest wejście na ośmiotysięcznik. Tak też jest z reporterami wojennymi. Można ich krytykować, oceniać, ale ten zawód jest jak narkotyk. To staraliśmy się uchwycić – powiedział Michał Żurawski o swoje roli w filmie „53 wojny”.

opr. Krzysztof Spór 

Film „53 wojny” będzie można zobaczyć już pierwszego dnia 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie, w niedzielę 21 lipca 2019 o godzinie 19:00 w Klubie Delta. O samej projekcji więcej TUTAJ. Po filmie odbędzie sie spotkanie z Michałem Żurawskim.

Wstęp wolny.