Aleksandra Konieczna gościnią 16. DWF!

Aleksandra Konieczna urodziła się w 1965 roku w Prudniku. Jest polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną, a także reżyserką teatralną. W 1988 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od końca lat 80. związana z Teatrem Telewizji, gdzie zagrała ponad 30 ról. W latach 1988-1990 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, w stołecznym Teatrze Dramatycznym grała w latach 1990-2000. W latach 2000-2017 była aktorką Teatru Rozmaitości w Warszawie. Od roku 2019 wykładowczyni Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

W filmach pojawia się od końca lat osiemdziesiątych. W jej dorobku z pierwszych lat pracy są role drugoplanowe w takich filmach, jak: „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Operacja Koza”, „Przemiany”, „Plac Zbawiciela”, „Korowód”. Od 2013 roku kariera Aleksandry Koniecznej przyspieszyła. Aktorka zagrała w tak głośnych produkcjach, jak między innymi: „W imię…”, „Mur”, a przede wszystkim w „Ostatniej rodzinie”. Postać Zofii Beksińskiej przyniosła jej gigantyczne uznanie i wiele nagród. Niedługo potem aktorka wystąpiła w kilku krótkometrażowych i docenianych filmach (m.in. „Niekoniecznie o Jędrzeju” i „Nazywam się Julita”), a chwilę potem w głośnym „Jak pies z kotem”. W tym ostatnim wcieliła się w postać słynnej aktorki, Igi Cembrzyńskiej. I ta rola przyniosła jej uznanie i nagrody. Kolejne kreacje stworzyła w filmach „Ciemno, prawie noc” i „Boże Ciało”, zaś w ostatnich miesiącach można było ją podziwiać w „Sweat”, „Żeby nie było śladów” oraz między innymi w głośnym serialach „Osiecka”, „Król”. W 2022 roku na ekrany kin wejdzie jej najnowszy film, bardzo oczekiwany „Śubuk”.

Za swoje role filmowe zdobyła wiele nagród. „Ostatnia rodzina” doceniona została na festiwalu w Gdyni nagrodą za rolę pierwszoplanową. Postać Zofii Beksińskiej przyniosła jej też nagrodę Odkrycie roku, laur na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – za główną rolę kobiecą. Za film „Jak pies z kotem” ponownie doceniona została w Gdyni i na Orłach, ale za najlepszą rolę drugoplanową. „Boże Ciało” przyniosło jej trzecią nagrodę Polskiej Akademii Filmowej, tym razem za kobiecą rolę pierwszoplanową. W 2020 roku za rolę matki w „Sweat” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W tym roku doceniona została za bardzo wyrazistą i mocną rolę w filmie „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego..

W 2020 roku Aleksandra Konieczna zadebiutowała na rynku wydawniczym autobiografią „Anyżowe dropsy”. Dziś budzę się i coś szepcze mi w głowie: pisz”. Tak intrygująco zaczyna się książka Aleksandry Koniecznej. Ale nie jest to biografia, jakich wiele na rynku. Tu dzieje się coś magicznego. Efemeryczne sceny, kadry z życia wybitnej polskiej aktorki, która zasłynęła z niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych. Zaprasza nas do swego świata, ale nie pokazuje wszystkiego. Wprowadza za kulisy teatru, życia i duszy. Intrygujący język, niepowtarzalny styl. Sceny opowiedziane przez wrażliwą i nieodgadnioną kobietę. Każde spotkanie z Aleksandrą Konieczną jest niezapomniane, mamy nadzieję że podobnie będzie na Dąbskich Wieczorach Filmowych.  

Opracowanie: Krzysztof Spór