ANDRZEJ TKACZ, KAMIL TKACZ | przedstawiamy gości Dąbskich Wieczorów Filmowych 2014

Po premierowym seansie filmu „Chce się żyć” na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni pojawiło się kilka aktorskich objawień. Z jednej strony wszyscy zachwycali się rolą Dawida Ogrodnika, ale nie mniejsze uznanie zdobył, grający tą samą postać w filmie, Kamil Tkacz. Niedługo potem okazało się, że ma on, nie mniej utalentowanego, brata bliźniaka.

Bracia Andrzej i Kamil Tkacz urodzili się w listopadzie 2001 roku i już od najmłodszych lat brali udział we wszystkich przedszkolnych i szkolnych przedstawieniach. W wieku 6 lat obaj pojawili się po raz pierwszy na ekranie, występując w reklamie syropu dla dzieci. W 2012 roku Kamil wziął udział w castingu do „Chce się żyć” i nie miał sobie równych, niedługo potem Andrzej wybrany został do głównej roli w filmie „Biegnij chłopcze, biegnij”.

W  „Chce się żyć” wystąpił Kamil i przed seansem niewiele wiadomo było o tym młodym aktorze. Sporo osób chwilę po seansie pewna była, że chłopak wcielający się w Mateusza to osoba autentycznie niepełnosprawna. Spotkanie z Kamilem na konferencji prasowej rozwiało wszelkie wątpliwości i spowodowało, że o jego roli zaczęto mówić z jeszcze większym uznaniem. Seans na Dąbskich Wieczorach Filmowych zaplanowany został na 26 lipca 2014, godz. 22:30, a tuż przed nim spotkanie z młodym aktorem.

Fot. Sebastian Tkacz  - praca na planie Chce się żyć

(fot. Sebastian Tkacz – praca na planie „Chce się żyć” – od lewej: Dorota Kolak, Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik, w głębi reż. Maciej Pieprzyca).

Obaj bracia wystąpili wspólnie w dwóch innych filmach, dzieląc się w nich niejako główną rolą. Wydarzeniem był udział chłopców w filmie „Biegnij chłopcze, biegnij”. Potem obaj zagrali w filmie „Karol, który został świętym”.

I choć to Andrzej został wytypowany do roli w „Biegnij chłopcze, biegnij”, to niemiecki reżyser Pepe Danquart postanowił zatrudnić do roli Srulika/Jurka obu chłopców. Za „Biegnij chłopcze, biegnij” bracia Tkacz otrzymali wiele pochlebnych opinii, bo też rola wymagała od nich sporego wysiłku. To wstrząsająca opowieść oparta na faktach, której bohaterem jest młody żydowski chłopak, błąkający się po Polsce podczas wojenne zawieruchy. Pokaz na Dąbskich Wieczorach Filmowych odbędzie się w dniu 26 lipca 2014 na godz. 18:00, a po seansie zapraszamy na spotkanie z młodymi wykonawcami.

Dziecięcy aktorzy to stały element przemysłu filmowego, także w naszym kraju. Wielu utalentowanych młodych wykonawców pojawiało się w kinie czy telewizji od lat, ale takich perełek jak bracia Tkacz dawno nie było. Świetny start obu chłopców dobrze wróży na przyszłość.

Dziś Andrzej i Kamil Tkacz koncentrują się na szkole, interesują się sportem, muzyką i zapewne wypatrują kolejnych ciekawych propozycji filmowych.

[opr. Krzysztof Spór]