Portret Doroty Landowskiej

Dorota Landowska na 15. Dąbskich Wieczorach Filmowych!

Aktorka teatralna i filmowa, Dorota Landowska, kolejną gościnią tegorocznych Dąbskich Wieczorów Filmowych. Spotkanie z nią towarzyszyć będzie projekcji filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego.

Dorota Landowska to niezwykle popularna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Urodziła się 4 lipca w Starogardzie Gdańskim. W 1992 roku ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dorota Landowska występuje przede wszystkim na deskach teatru, pojawiła się również w ponad trzydziestu spektaklach Teatru TV i Teatru TV Dla Dzieci. Na telewizyjny ekran przeniesione zostały znakomite teatralne spektakle, w których wystąpiła – „Błądzenie” Jarockiego (adaptacja telewizyjna: 2008), „Iluzje” Wyrypajewa (2012) i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Agnieszki Glińskiej (2015). Dorota Landowska znana jest też z licznych ról filmowych. Wcieliła się w postać wiceprokurator Generalnej Prokuratury PRL w „Generale Nilu”, filmie Ryszarda Bugajskiego o legendarnym dowódcy Kedywu Armii Krajowej (2009). Ogromne uznanie przyniosła jej rola Barbary w kameralnym dramacie „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, według opowiadania Hanny Krall (2000). W ostatnich latach zagrała m.in. żonę weterynarza-mordercy (Adam Woronowicz) w „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki (2015) oraz w „Historii Roja” (2016) jako żona Młota (Mariusz Bonaszewski), wystąpiła też w filmie „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej.  Aktorka wystąpiła również w popularnych serialach, m.in. w „M jak miłość”, „Kryminalnych”, „Ratownikach”, „Prawie Agaty”, „Ojcu Mateuszu”, „Na dobre i na złe”, „Bodo”, „Belfrze 2”, „Żmijowisku”, „Osieckiej” oraz ostatnio w serialu „Ludzie i bogowie”.

Do Dąbia przyjedzie wraz z Mariuszem Bonaszewskim i jego reżyserskim debiutem „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Obraz przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński. W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas.

Pokaz filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” i spotkanie z Dorotą Landowską i Mariuszem Bonaszewskim już 29 lipca 2021 o godz. 19.00 w Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie (ul. Racławicka 10). Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, więc warto przyjść wcześniej. Zapraszamy!

[opracowanie informacji źródłowej: Krzysztof Spór]
[fot. Doroty Landowskiej: Monika Szałek]