DOROTA LANDOWSKA | przedstawiamy gości 11. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie

DOROTA LANDOWSKA

Aktorka teatralna i filmowa. Urodzona 4 lipca 1968 roku w Starogardzie Gdańskim. W 1992 roku ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dorota Landowska jest głównie aktorką teatralną, wystąpiła również w ponad trzydziestu spektaklach Teatru TV i Teatru TV Dla Dzieci. Na telewizyjny ekran przeniesione zostały w ostatnich latach znakomite teatralne spektakle, w których wystąpiła – „Błądzenie” Jarockiego (adaptacja telewizyjna: 2008), „Iluzje” Wyrypajewa (2012) i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Glińskiej (2015).

Aktorka rzadziej występuje w filmach, w których grała role drugoplanowe, wcieliła się np. w postać wiceprokurator Generalnej Prokuratury PRL w „Generale Nilu”, filmie Ryszarda Bugajskiego o legendarnym dowódcy Kedywu Armii Krajowej (2009). Największy jej dotychczasowy sukces to rola Barbary w kameralnym dramacie „Daleko od okna” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego według opowiadania Hanny Krall (2000). W ostatnich latach zagrała m.in. żonę weterynarza-mordercy (Adam Woronowicz) w „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki (2015) oraz w „Historii Roja” (2016) jako żona Młota (Mariusz Bonaszewski). Aktorka gra również w popularnych serialach, m.in. w „M jak miłość”, „Kryminalnych”, „Ratownikach”, „Prawie Agaty”, „Ojcu Mateuszu”, „Na dobre i na złe” i „Bodo”.

Na 11. Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie Dorota Landowska będzie gościem pokazu filmu „Czerwony pająk” (reż. M. Koszałka). Seans oraz spotkanie odbędą się 26 lipca o godz. 19:00 w Klubie Delta. Wstęp jest bezpłatny.

Czerwony pająk
reż.: Marcin Koszałka
scen.: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski
zdj.: Marcin Koszałka
obsada: Filip Pławiak, AdamWoronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki, Dorota Landowska i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: thriller
barwny, 90 min.

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.