GABRIELA MUSKAŁA | Przedstawiamy gości 10. Dąbskich Wieczorów Filmowych

muskała

Gabriela Muskała – aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. W 1994 roku ukończyła łódzką Szkołę Filmową. Popularność wśród widzów przyniosła jej rola Ewy w serialu TVP ?Londyńczycy?, za którą była nominowana do nagrody ?Outstanding Actress? na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo. Za występ w filmie Grega Zglińskiego pod tytułem ?Wymyk? została uhonorowana Nagrodą za Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w 2011 roku. Rok później Muskała zagrała w pełnometrażowym debiucie Anny Wieczur-Bluszcz ?Być jak Kazimierz Deyna?, co przyniosło jej Nagrodę za rolę kobiecą podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych ?Młodzi i Film?.

Gabriela Muskała ma na swoim koncie także główne role w filmach: ?Królowa Aniołów?, ?Aria Diva? (krótki metraż), ?Podróż? (krótki metraż), ?Krzysztof? oraz w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie ?Cała zima bez ognia? w reżyserii Grega Zglińskiego. Aktorka jest też aktywna na deskach teatru (m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Na scenie zagrała m.in. w przedstawieniach Mariusza Grzegorzka (tytułowa Agnes od Boga, Laura w ?Szklanej menażerii?), Barbary Sass (Irina w ?Trzech siostrach?, tytułowa Marilyn Mongoł), Marka Fiedora (Podsiekalnikowa w ?Samobójcy?), Łukasza Kosa (Żona w ?Koronacji?). Jej sztuki (?Podróż do Buenos Aires? i ?Daily Soup?) pisane wraz z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki i włoski i od wielu lat grane są z powodzeniem w teatrach w Łodzi i w Warszawie.

W ostatnim czasie zagrała w znakomicie przyjętym filmie ?Moje córki krowy? oraz w ?Serce, serduszko?, ?Warsaw by night?, ?Chce się żyć?. W telewizji można było Gabrielę Muskałę oglądać w serialach: ?Krew z krwi? (2 sezon), ?Prokurator?, ?Głęboka woda?, ?Wszystko przed nami? i wielu innych. Jednym z gości 10. Dąbskich Wieczorów Filmowych będzie Gabriela Muskała.

Opr. Krzysztof Spór

W ramach tegorocznej edycji Dąbskich Wieczorów Filmowych dwukrotnie będzie można spotkać się z Gabrielą Muskałą. 28 lipca w Klubie Delta odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych z udziałem aktorki (szczegóły w zakładce „Program 2016”). Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem widzów. 30 lipca na plaży nad jeziorem Dąbie zostanie zaprezentowany film „Moje córki krowy” (reż. Kinga Dębska). Przed projekcją na scenie przy ekranie odbędzie się rozmowa z Gabrielą Muskałą. Na wszystkie wydarzenia w ramach Dąbskich Wieczorów Filmowych wstęp jest bezpłatny.