JERZY GÓRSKI | przedstawiamy gości 12. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie


Jezry Górski – polski sportowiec, mistrz świata w podwójnym Ironmanie z 3 września 1990.

W 1990 roku startował w kalifornijskim biegu Western States Endurance Run, który ukończył w czasie 28 godzin, 5 minut i 22 sekund, zajmując 142. miejsce. W tym samym roku wziął udział w Double Iron Triathlon (podwójny Ironman) w Huntsville zajmując 1. miejsce. Dystans 7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu pokonał w czasie 24 godzin, 47 minut i 46 sekund.

W 1991 roku wystartował w Maratonie Nowojorskim uzyskując wynik 3 godzin, 1 minutę i 16 sekund.

W 1995 roku wziął udział w zawodach Ultraman World Championship na Big Island gdzie dystans 10 km pływania, 421 km jazdy na rowerze i 84 km biegu pokonał w 31 godzin, 43 minuty i 32 sekundy.

Jerzy Górski jest członkiem Polskiego Związku Triathlonu, prezesem Centrum Sportowego „Głogowski Triathlon” i organizatorem wielu zawodów triathlonowych oraz biegów.

W 1990 roku otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, natomiast w 1996 roku otrzymał przyznawany przez „Przegląd Sportowy” i Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki tytuł Olimpionika.

Droga do sukcesu sportowego Jerzego Górskiego nie była łatwa. W latach 1969–1982 był narkomanem, kilkakrotnie również przebywał w więzieniu, był w bardzo złym stanie fizycznym. Jego przemiana zaczęła się w 1984 r. w Monarze. W ciągu sześciu lat intensywnego treningu pod okiem m.in. Antoniego Niemczaka osiągnął poziom sportowy, pozwalający mu wygrać Double Ironman w Huntsville. Jest pierwowzorem głównego bohatera filmu „Najlepszy” w reż. Łukasza Palkowskiego

Spotkanie z Jerzym Górskim oraz projekcja filmu „Mistrz Świata” Kacpra Lisowskiego odbedzie się w Klubie Delta 24.07 o godz. 19:00.

Mistrz świata
Scen., reż., zdj. – Kacper Lisowski
Bohater – Jerzy Górski
gat. dokumentalny
prod. Polska 2018

Historia życia Jurka Górskiego to fascynująca droga od całkowitego dna po sam szczyt. Kiedy ćpał, miał przydomek Króla Narkomanów. Kiedy został sportowcem, postanowił zostać mistrzem. Wygrywał i ponosił konsekwencje.
„Mistrz Świata” to film o nieustępliwym dążeniu do celu i o cenie zwycięstwa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie jest bezpłatny.