Grażyna Błęcka-Kolska i Aleksandra Konieczna na 13. Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie!

Grażyna Błęcka-Kolska oraz Aleksandra Konieczna – laureatki najważniejszych aktorskich kobiecych nagród ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – jednego dnia spotkają się z widzami 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie!

Tegoroczna edycja jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń filmowych regionu – Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie – odbędzie się w dniach 21-28 lipca. Pełen program ogłoszony będzie lada moment, ale już teraz przedstawiamy pierwszych gości.

FPFF w Gdyni to wydarzenie, które co roku przykuwa uwagę miłośników i twórców polskiego kina. To tutaj swoje premiery mają najważniejsze rodzime filmy, a ich twórcy mierzą się z pierwszą oceną publiczności, mediów i jurorów festiwalu. Podczas ostatniej edycji jak co roku nie zabrakło głośnych i wyczekiwanych pokazów.

Nagroda w kategorii „Główna rola kobieca” przypadła w udziale Grażynie Błęckiej-Kolskej za rolę Hanny Szewczyk w najnowszym filmie Jana Jakuba Kolskiego: „Ułaskawienie”. Ta popularna aktorka, której bogata kariera filmowa rozpoczęła się wraz z rolą w filmie Romana Załuskiego „Kogel-mogel”, zagrała znaczące role w aż 15 filmach Kolskiego (w tym najważniejszych, m.in. „Wenecja”, „Jasminum”, „Jańcio Wodnik” czy „Historia kina w Popielawach”). W „Ułaskawieniu” wciela się w postać matki „Odrowąża”, zastrzelonego przez UB żołnierza Armii Krajowej. Film (za którego scenariusz Kolski został również uhonorowany główną nagrodą na wspomnianym festiwalu) jest opowieścią bardzo osobistą. Filmowa historia o rodzicach żołnierza snuta jest bowiem z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka, którego pierwowzorem postaci jest sam Jan Jakub Kolski. Fabuła „Ułaskawienia” skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Projekcja filmu „Ułaskawienie” oraz spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską na 13. Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie odbędzie się w sobotę 27. lipca o godz. 15:00 w Klubie Delta (Racławicka 10).

Drugim najważniejszym, przyznawanym podczas FPFF wyróżnieniem dla filmowych aktorek, jest nagroda w kategorii „drugoplanowa rola kobieca”. Ta statuetka podczas ostatniej edycji gdyńskiego festiwalu przypadła w udziale Aleksandrze Koniecznej za rolę w najnowszym obrazie Jerzego Kondratiuka (autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”) pt. „Jak pies z kotem”.
I w tym przypadku filmowa historia była dla jej autora zmierzeniem się z osobistą, życiową i intymną sytuacją. Ten autobiograficzny obraz jest wspomnieniem zmarłego brata reżysera – Andrzeja Kondratiuka – i swoistym zapisem ich wspólnie spędzonego ostatniego roku. Mimo pozornie trudnego filmowego tematu, w przypadku „Jak pies z kotem” widz ma jednak do czynienia z opowieścią gatunkowo osadzoną blisko komedii. To pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
W rolę Igi, żony Andrzeja, wcieliła się Aleksandra Konieczna, dla której nagroda jury FPFF jest kolejnym przyznanym w krótkim odstępie czasu znaczącym wyróżnieniem na tym festiwalu (dwa lata wcześniej za pierwszoplanową rolę Zofii Beksińskiej w „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego).

Pokaz filmu „Jak pies z kotem” podczas 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie odbędzie się również w sobotę 27 lipca. W tym przypadku organizatorzy zapraszają wieczorem na plażę nad jez. Dąbie (ul. Żaglowa 1). Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Konieczną.

Warto zaznaczyć, że na wszystkie pokazy filmowe i spotkania z gośćmi 13. Dąbskich Wieczorów Filmowych wstęp jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące pełnego programu już wkrótce.