MARIUSZ BONASZEWSKI | przedstawiamy gości 11. Dąbskich Wieczorów Filmowych w Szczecinie

MARIUSZ BONASZEWSKI

Aktor urodził się w Koszalinie w 1964 roku. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał w 1988. Po studiach związał się z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, w którego zespole pracował do 1997. W kinie debiutował epizodem w „Maskaradzie” Janusza Kijowskiego (1986), następnie był Andem w „Świetle odbitym” Andrzeja Titkowa (1989), „Świrem” w Zakładzie Teresy Kotlarczyk (1990) oraz Księdzem w „Śmierci dziecioroba” Wojciecha Nowaka (1991). Ważnym doświadczeniem dla aktora była praca we wrocławskim Teatrze Polskim i zetknięcie się z Jerzym Jarockim, który, według powszechnej opinii, w pełni odkrył sceniczne możliwości Bonaszewskiego.

W kinie zagrał m.in. Doktora Lesiewskiego we „Wrotach Europy” Jerzego Wójcika (1999), wystąpił w filmach „Jak narkotyk”, „Metanoia”, „Chaos”, „Święty interes”, „Zabić bobra”, „Jack Strong”, „Historia Roja”. W telewizji można było go oglądać w licznych serialach, między innymi: „Przyjaciółkach” (2012), „Krew z krwi” (2012), „Pakcie” (2015) i „Bodo” (2016).

W ostatnich latach coraz częściej można go było oglądać na małym i dużym ekranie. U boku Stanisława Brudnego zagrał w niszowym „Lesie” Piotra Dumały (2009), zachwycającej wizualnie opowieści o trudnych relacjach ojca i syna. Rok później na ekrany kin weszły „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali i „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, w których pojawił się na drugim planie. Za rolę ojca Franciszka w inspirowanym prawdziwą historią buntu zakonnic z kazimierskiego klasztoru filmie Barbary Sass „W imieniu diabła” (2012), był nominowany do Złotej Kaczki. Zagrał w dobrze przyjętych debiutach: historycznym „Daas” Adriana Panka, mówiącym o kulcie Jakuba Franka, (2011) i w kryminalnym „Jezioraku” Michała Otłowskiego (2013). W 2016 roku premierę miał kolejny film Piotra Dumały z Bonaszewskim w roli głównej – czarno-biały, surrealistyczny obraz „Ederly”, opowiadający o konserwatorze sztuki o imieniu Słow, który trafia do tajemniczego miasteczka, gdzie zostaje wzięty za dawno zaginionego syna, brata i kochanka. Na początku tego roku widzowie mogli go zobaczyć w bardzo ważnej roli w „Powidokach” Andrzeja Wajdy.

[opr. KS na podstawie culture.pl]

Mariusz Bonaszewski będzie gościem podczas projekcji filmu „Ederly” w reż. Piotra Dumały. Seans oraz spotkanie odbędą się 25 lipca, o godz. 19:00 w Klubie Delta. Wstęp bezpłatny.

Ederly
scen. i reż.: Piotr Dumała
zdj.: Adam Sikora
obsada: Mariusz Bonaszewski, Helena Norowicz, Aleksandra Popławska, Piotr Skiba, Gabriela Muskała, Janusz Chabior i inni.
prod. Polska 2015
gat.: surrealistyczny, komedia
Czarno-biały, 87 min.

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno – białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.