Program – 26 lipca 2013

21:30 ? Plaża nad jeziorem
Monika Kuczyniecka – projekcja filmów animowanych oraz spotkanie z autorką

kuczyniecka_pop

Monika Kuczyniecka – autorka plastelinowych animacji, m.in. popularnych i nagradzanych teledysków dla Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Voo Voo. W 2009 została uznana przez STOPKLATKĘ i telewizję KINO POLSKA ?OFF-owym Odkryciem Roku?. Za swoje realizacje była nagradzana na wielu festiwalach w kraju, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Brasil Stop Motion 2012 w Recife, otrzymała nagrodę specjalną za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie animacji ?stop motion?. Ostatnio zrealizowała 17-minutową adaptację jednej z baśni Andersena dla Centrum Nauki Kopernik, oraz współpracowała z Movements Factory nad projektem ?Święto Wiosny?.

 

22:30 ? Plaża nad jeziorem
Arkadiusz Jakubik – spotkanie z aktorem i reżyserem

jakubik

Arkadiusz Jakubik – absolwent PWST we Wrocławiu, członek Polskiej Akademii Filmowej, wokalista rockowego zespołu ?Dr Misio?. Przygodę z filmem zaczął jako dziecko w filmie ?Okragły tydzień? w 1977 roku, ale prawdziwe uznanie przyniosły mu role w filmach W. Smarzowskiego ?Wesele? i ?Dom zły?. W 1993 roku debiutował na scenie Operetki Warszawskiej jako solista w ?Zemście nietoperza? J. Straussa syna. Jako aktor teatralny zaczynał w spektaklu ?Shopping and fucking? w Teatrze Rozmaitości, dziś można go zobaczyć w monodramie ?JA? w Teatrze IMKA i spektaklu ?Oskar i Ruth? w Teatrze Powszechnym.

Nagrody indywidualne:

2013 – DROGÓWKA Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) nagroda w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola męska
2011 – PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna
2011 – PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI Orzeł, Polska Nagroda (nominacja) w kategorii: Odkrycie roku
2010 – PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI Wrocław (Festiwal Najnowsze Kino Polskie) II Nagroda
2010 – PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI Rzeszów (Festiwal Filmów Optymistycznych „Happy End”) Grand-Prox Złota Rybka
2010 – PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna (w konkursie kina niezależnego) za „dbałość o oryginalną formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą tematu
2004 – WESELE (2004) Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska za rok 2004

23:00 – Plaża nad jeziorem
PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI ? projekcja filmu

Reżyseria: Arkadiusz Jakubik
Scenariusz: Maciej Sobieszczański
Obsada: Magdalena Popławska (Marta), Rafał Maćkowiak (Aleks), Bartłomiej Topa (Patryk), Andrzej Andrzejewski (asystent), Jacek Lenartowicz (oświetlacz), Henryk Gołębiewski (techniczny), Edyta Olszówka (Ewa), Ewa Lorska (charakteryzatorka), Agnieszka Matysiak (Ona), Arkadiusz Jakubik (On)
Produkcja: Polska 2010
Gatunek: Romans
Czas trwania: 77 min.

Debiut reżyserski Arkadiusza Jakubika, znanego ze świetnych kreacji w „Weselu” i „Domu złym” „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, to inteligentny filmowy eksperyment rozgrywający się na kilku poziomach. Granica między realnym życiem, filmową fabułą i historią realizacji filmu zaciera się.

Dwoje scenarzystów /On i Ona/ podczas podróży pociągiem wymyśla scenariusz ?prostej historii o miłości”. Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu. Mamy zagubioną kobietę /Martę/, pewnego siebie mężczyznę /Aleksa/ i ich przypadkowe spotkanie, w które niespodziewanie ingeruje reżyser /Patryk/. Jesteśmy w pociągu na planie filmowym. Historia odwraca się o 180 stopni, postacie zyskują nową tożsamość. Marta jest uznaną aktorką i partnerką Patryka, Aleks debiutuje w filmie. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy ?filmową”, czy ?realną”. Te dwa plany przeplatają się wzajemnie i uzupełniają. To konstrukcja rozrywana retrospekcjami i ingerencjami scenarzystów-demiurgów. Oni wymyślają fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów /również i siebie!/ w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności. To film o miłości i o opowiadaniu o miłości. Film, w którym bohaterowie są niepewni i głodni prawdziwych uczuć, aż po zaskakujący finał, w którym każdy z nich odnajduje swój cel i tożsamość.