W aktorstwie chodzi o instynkt. Ruszyły 15. DWF

O pracy na planie filmu Marka Koterskiego, graniu dziecka, kulisach produkcji horroru i o tabloidach rozmawiano podczas spotkania z Gabrielą Muskałą po projekcji filmu „7 uczuć”. Publiczność dopisała. Ruszyły 15. Dąbskie Wieczory Filmowe.

Jubileuszowe, piętnaste Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczęły się pokazem świetnego filmu „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego. To opowieść, w której Adaś Miauczyński – kochany przez publiczność bohater sfrustrowany absurdami polskiej rzeczywistości – powraca do czasów dzieciństwa, by nauczyć się odczuwania prawdziwych uczuć. Obraz zachwyca nie tylko świetnymi, pełnymi humoru dialogami, ale także wybitną obsadą, bo „7 uczuć” to prawdziwa plejada gwiazd. Wśród nich Gabriela Muskała, z którą tłumnie zgromadzona w sali Klubu Delta w Dąbiu publiczność mogła się spotkać po projekcji.

Rozmowa, którą prowadził Krzysztof Spór przede wszystkim dotyczyła – a jakże – kina i filmowego rzemiosła. Aktorka wspominała pracę z Markiem Koterskim, z którym spotkała się na planie po raz pierwszy, a także wyzwanie, jakim było dla niej granie dziecka. „Ja nie chcę, żebyście grali dzieci, ja chcę, żebyście nimi byli” – miał powiedzieć reżyser na samym początku do swoich aktorek i aktorów. Rola Weroniki, w którą wcieliła się Gabriela Muskała tryska autentycznością, to „mieszanka konkretu i szaleństwa”. Kunszt aktorki docenili zgromadzeni w sali widzowie, którzy aktywnie uczestniczyli w rozmowie. Ona sama zapowiedziała też, że w planach ma także napisanie książki inspirowanej własnym dzieciństwem – nie możemy się już doczekać tej kolejnej roli Gabrieli Muskały. Była mowa także o romansie z teatrem, tabloidach, pandemii, a także innych filmach, w których można podziwiać aktorką w tym m.in. „Fudze” Agnieszki Smoczyńskiej czy „W lesie dziś nie zaśnie nikt” Bartosza M. Kowalskiego. „Najbardziej cenię sobie w aktorstwie instynkt” – wyznała artystka. Padło też pytanie o nasze miasto – w Szczecinie chciałaby zobaczyć Centrum Dialogu Przełomy, a w przyszłości wybrać się do Teatru Współczesnego na sztukę Anny Augustynowicz, którą ceni i podziwia. Cała rozmowa Krzysztofa Spóra z Gabrielą Muskałą dostępna jest do odtworzenia online tutaj.

We wtorek (27 lipca) znów spotykamy się w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 na pokazie filmu „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Po projekcji spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról, Karoliną Bruchnicką. Rozmowę, którą będzie można śledzić także online na profilu Dąbskich Wieczorów Filmowych na Facebooku, poprowadzi KrzysztofSpór. Wstęp wolny, start o 19.00.