WOJCIECH MECWALDOWSKI | przedstawiamy gości Dąbskich Wieczorów Filmowych 2015

Wszyscy znają Tomka, głównego bohatera ?Dziewczyny z szafy?, grafika Erwina Tuszyńskiego z ?Lejdis? czy Krystiana Parzyszka z ?Jak się pozbyć cellulitu?. Te charakterystyczne role, znane praktycznie każdemu polskiemu kinomanowi, odgrywał Wojciech Mecwaldowski, znany i popularny aktor młodego pokolenia znany ze swoich licznych filmowych, teatralnych i telewizyjnych występów.

3_dsc_22
Urodzony w Dusznikach-Zdrój, w 2004 roku ukończył Wydział Aktorski PWST im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Debiutował już w trakcie studiów w ?Azylu? według Maksyma Gorskiego w reżyserii Krystiana Lupy wystawianego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Na filmowym ekranie pojawił się w 2002 roku w ?Dniu świra? Marka Koterskiego Od tego momentu regularnie występuje w produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych.

Znany jest głównie ze swoich filmowych ról. Jego aktorski talent sprawdza się zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. Zagrał w osławionych komediach ?Testosteron? oraz ?Lejdis?, gdzie kreowane przez niego nie postacie, krytyka Yarka Depczaka oraz grafika Erwina Tuszyńskiego, zapadły w pamięć polskiej widowni, stając się w tamtym czasie jego najbardziej charakterystycznymi rolami.  Zagrał również w ?Mniejszym źle? Janusza Morgensterna, ?Kto nigdy nie żył?? Andrzeja Seweryna, ?Alei gówniarzy? Piotra Szczepańskiego, ?Kochaj i tańcz? Bruca Parramora, ?Wojnie żeńsko-męskiej? Łukasza Palkowskiego, ?Hansie Klossie. Stawce większej niż śmierć? Patryka Vegi, ?Bitwie pod Wiedniem? Renzo Martinelliego, ?Last Minute? Patryka Vegi oraz wielu innych.

Kolejnym przełomowym dla niego filmem była ?Dziewczyna z szafy? w reżyserii Bodo Koxa. Zagrał tam Tomka, autystycznego chłopaka, nad którym opiekę przejmuje ekscentryczna sąsiadka Magda odegrana przez Magdalenę Różańską. Ta balansująca na granicy komedii opowieść jest pięknym filmem o niedopasowaniu, wyrażaniu siebie oraz potrzebie bliskości pomiędzy niezrozumianymi przez nikogo bohaterami. W ? Dziewczynie z szafy? aktor stworzył postać autentyczną i kradnącą serca filmowej publiczności, umocniła ona również pozycję aktora na polskim rynku kinowym.

Wojciech Mecwaldowski pojawia się również w telewizyjnych produkcjach. Mogliśmy go oglądać w takich serialach jak: ?Pitbul?, ?39 i pół?, ?Trzeci oficer?, ?Tancerze?, ?Usta Usta?, ?Lekarze? czy ?Baron24?. Aktorstwo to nie jedyna działka w jakiej spełnia się artysta. Wielokrotnie użyczał także swojego głosu przy dubbingowaniu znanych bajek. Mogliśmy go usłyszeć w ?Asteriksie i Obeliksie: Osiedlu Bogów?, ?Rechotku?, ?Sklepie dla samobójców? oraz ?Happy Feet: Tupot małych stóp 2?.

Wojciech Mecwaldowski jest laureatem wielu nagród filmowych i teatralnych. Otrzymał wyróżnienie za rolę Christiana w ?Uroczystości? w reżyserii Krzysztofa Dracza na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodę dla najlepszego młodego aktora na Young Film Festiwal we Wrocławiu za ?Rzeźnię nr.1? autorstwa Dominika Matwiejczyka oraz najlepszego aktora ?Młodzi i Film? Koszalin 2013 za rolę Tomka w ?Dziewczynie z szafy? Bodo Koxa.

[Justyna Adamczyk]

 

Zapraszamy na projekcje filmów i spotkania z udziałem Wojciecha Mecwaldowskiego:

22.07, Klub Delta, 19:00 – projekcje filmów krótkometrażowych z jego aktorskim udziałem, w programie:

„Księżycowa rzeka” ? reż. Bodo Kox
„Sygnał” ? reż.Maciej Buchwald
„Autobus” ? reż. Jan Grobliński
„Lunatycy” ? reż. Maciej Sterło-Orlicki

(Po projekcjach spotkanie z aktorem)

oraz 24.07, godz. 21:30, plaża nad jeziorem:

Mocna kawa wcale nie jest taka zła
scen. i reż. – Aleksander Pietrzak
wyst. – Wojciech Mecwaldowski, Marian Dziędziel, Dorota Pomykała
gat. – Etiuda
Polska 2014
czas: 48 min.