Zbigniew Zamachowski z filmem „Zieja” na 15. Dąbskich Wieczorach Filmowych!

Aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Zbigniew Zamachowski gościem 15. DWF. Pretekstem do spotkania z artystą będzie film „Zieja” Roberta Glińskiego, który już wkrótce zobaczymy w Klubie Delta w Dąbiu.

Już wkrótce do Dąbia przyjedzie Zbigniew Zamachowski, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale i tak się tego podejmiemy. Aktor filmowy i teatralny (jeden z najpopularniejszych swego pokolenia!), uznawany przez krytykę kompozytor i tekstów piosenek. Może nie wiecie, że mały Zbyszek już w dzieciństwie w swoim rodzinnym miasteczku – Brzezinach – tworzył różne melodie, wykorzystując do grania wszystko, co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać piosenki. W 1980 roku zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu, wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas nauki w szkole średniej jeździł na lokalne i ogólnopolskie festiwale, gdzie nagradzano jego autorskie teksty i kompozycje. Zanim wkroczył na ścieżkę aktorstwa, skończył liceum ekonomiczne i szkołę muzyczną. Wykonywał piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także swoje własne kompozycje do tekstów autorskich. 

Większość z nas zna go jednak jako wszechstronnego aktora, sprawdzającego się w każdym repertuarze. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno w filmie, jak i w teatrze. Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory „Zimy żal”, zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym „Big Zbig Show”. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1981 roku w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego, gdzie wystąpił jako amator we wspaniałej roli Ryśka. Po tym filmie Zbigniew Zamachowski zdecydował, że będzie zdawał do szkoły filmowej i w 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. Grał m.in. w filmach Kazimierza Kutza („Pułkownik Kwiatkowski”, „Zawrócony”, „Sława i chwała”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog 10″, „Trzy kolory: Biały”) oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Wśród jego ostatnich ról jest udział w takich filmach, jak m.in. „Czuwaj”, „Podatek od miłości”, „Kurier”, „Tarapaty 2”, „Sweat” oraz seriale „Rysa” i „Sexify”. Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym oraz znajduje czas na działalność pedagogiczną – jest wykładowcą w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.

 W trakcie 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych aktora będzie można zobaczyć w filmie „Zieja”, w którym wcielił się w postać Adama Grosickiego, majora SB, który staje twarzą w twarz z głównym bohaterem. Ich kolejne spotkania i próby uczynienia z Ziei źródła informacji na temat działaczy KOR, są punktem wyjścia do retrospekcji z różnych momentów życia księdza. Grosicki dużo wie o Ziei, ma jego „teczkę”. Chce zdobyć jeszcze więcej informacji i pokazać księdzu jak był niedoceniany, nierozumiany przez zwierzchników. Sugeruje, że to powinno się zmienić… Sceny przesłuchań, wspaniale grane przez Andrzeja Seweryna i Zbigniewa Zamachowskiego, mają spokojny charakter. Skupiają się na aktorach. Inscenizacja w nich, jest minimalistyczna, a Zbigniew Zamachowski daje popis znakomitego aktorstwa.

Na pokaz filmu i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim zapraszamy już 28 lipca (środa) o godz. 19.00 do Klubu Delta przy ul. Racławickiej 10. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – przyjdźcie chwilę wcześniej!