Maciej Tubis gra Krzysztofa Komedę! Koncertowy rejs na początek 17. DWF

Miłośnicy jazzu, muzyki filmowej i rejsów statkami – mamy coś dla Was! Zapraszamy na koncert inaugurujący 17. Dąbskie Wieczory Filmowe!

Serdecznie zapraszamy 23 lipca (niedziela) o godzinie 19:00 koncert Macieja Tubisa pt. „Filmowy Przypływ”, który zainauguruje 17. Dąbskie Wieczory Filmowe! Na statku Joanna wysłuchamy utworów Krzysztofa Komedy w wykonaniu naszego gościa.

Maciej Tubis to aktywny na scenie od lat, wykształcony klasycznie pianista, który swój unikatowy styl wypracował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio, z którym zarejestrował cztery świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność albumy. Muzyk poszukujący, niestroniący od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Zakochany w fortepianie, w pełni oddany wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z tym instrumentem. „Komeda: Refleftions” to jego pierwszy solowy album w karierze.

Twórczość Komedy jest mi bardzo bliska od dawna, lecz punktem przełomowym była rozprawa doktorska na temat wpływu pianistyki klasycznej na estetykę improwizacji. Po obronie zostałem zaproszony do zagrania koncertu, który został niezwykle entuzjastycznie przyjęty i już wtedy zaczęły pojawiać się pytania o płytę – tak genezę projektu przybliża Maciej Tubis.

Na albumie „Komeda: Reflections” brzmienie fortepianu akustycznego zostało poszerzone o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty minimalizmem zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje improwizacja, która nie zaciera jednak melodyjności, fraz i tematów, tak charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy. Finalnie, w repertuarze albumu znalazło się miejsce dla legendarnej “Kołysanki Rosemary”, ale w zaskakująco śmiałej interpretacji. Ten, jak i kilka innych utworów („Nim wstanie dzień”, „Le Départ” ) zostały poszerzone o dodatkowe instrumentarium. Całości nie brakuje oczywiście fortepianu solo („Moja ballada”, „Po katastrofie”) i swingujących motywów („Dwaj ludzie z szafą”). Komeda: Reflections to dojrzałe, oryginalne, a przy tym ujmująco intymne i szczere spojrzenie na twórczość nieodżałowanego artysty, który choć zakończył swoją karierę znacznie za wcześnie, to zostawił po sobie muzykę, która po latach wciąż potrafi zaskakiwać nowymi, interesującymi interpretacjami.

Miejsce: Statek Joanna (jednostka przycumowana jest w centrum Szczecina, przy Bulwarze Piastowskim na wysokości Zamku Książąt Pomorskich)

Bilety dostępne tutaj
Cena: 80 zł (ilość miejsc ograniczona)

? Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie
? Partner ekologiczny:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
? Partnerzy:
Scandinavian Print Group, Unity Line, Statek Joanna, Kawiarnia Orsola, Print Shop
? Patronat medialny:
bilety.fm, wszczecinie.pl, Radio Eska, Magazyn Prestiż, Głos Szczeciński, gs24.pl, Echo Szczecina
? Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad 17. DWF objął Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.