fot. Zosia Zija i Jacek Pióro

„7 uczuć” Marka Koterskiego i Gabriela Muskała wkrótce w Dąbiu!

Aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka – Gabriela Muskała – będzie gościnią 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych. Do Szczecina przyjedzie z filmem „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego.

Gabriela Muskała to artystka, której nazwisko zna każdy miłośnik polskiego kina ostatnich lat. W 1994 roku ukończyła łódzką Szkołę Filmową. Popularność wśród widzów przyniosła jej rola Ewy w serialu TVP „Londyńczycy”, za którą była nominowana do nagrody „Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo. Za występ w filmie Grega Zglińskiego pod tytułem „Wymyk” została uhonorowana Nagrodą za Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2011 roku. Rok później Muskała zagrała w pełnometrażowym debiucie Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”, co przyniosło jej Nagrodę za rolę kobiecą podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Gabriela Muskała ma na swoim koncie także główne role w filmach: „Królowa Aniołów”, „Aria Diva” (krótki metraż), „Podróż” (krótki metraż), „Krzysztof” (krótki metraż) oraz w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grega Zglińskiego. Aktorka jest też aktywna na deskach teatru (m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Jej sztuki („Podróż do Buenos Aires” i „Daily Soup”) pisane wraz z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki i włoski i od wielu lat grane są z powodzeniem w teatrach w Łodzi i w Warszawie. W telewizji można było Gabrielę Muskałę oglądać w serialach: „Krew z krwi”, „Prokurator”, „Głęboka woda”, „Wszystko przed nami”, „Królestwo kobiet” i wielu innych.

W ostatnich latach zagrała w między innymi filmach „Moje córki krowy”, „Serce, serduszko”, „Warsaw by night”, „Chce się żyć”, „Ederly”, „Wołyń”, „Proceder”, „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Wydarzeniem polskiego i europejskiego kina była premiera filmu „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, gdzie Gabriela Muskała obsadzona została w głównej roli i do którego napisała poruszający scenariusz. W tym samym 2018 roku aktorka stworzyła brawurową kreację w filmie „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego i ten właśnie film zaprezentujemy widzom 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych.

Pokaz filmu 7 uczuć” i spotkanie z Gabrielą Muskałą 26 lipca 2021 o godz. 19.00 w Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie (ul. Racławicka 10). Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, więc warto przyjść wcześniej. Zapraszamy!

[opracowanie informacji źródłowej: Krzysztof Spór]
[fot. Gabrieli Muskały: Zosia Zija i Jacek Pióro]